Skutecznie w przeziębienie

Dodano: 16:05 14 września 2014
Aktualizowano: 11:58 30 września 2014
Źródło:

Jesień to czas zwiększonej liczby zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych. Sprzyja temu chociażby pogoda za oknem. Zwłaszcza późną jesienią plucha i niskie temperatury w połączeniu z osłabionym układem odpornościowym, to „prosta droga” do przeziębienia. Na szczęście z tą dolegliwością możemy walczyć przy pomocy domowych sposobów.

Ludzie bardzo różnie radzą sobie z tym powszechnym problemem zdrowotnym. W Chinach na przykład, polecanym sposobem przy przeziębieniu są zupy. Koniecznie muszą być one pełne witamin. Zupa jarzynowa z dodatkiem imbiru i cebuli pozwala dość szybko „wypocić” chorobę. W niektórych krajach na przeziębienie stosuje się mocny alkohol. Przykładowo w Bułgarii w leczeniu wykorzystuje się Rakiję.

Jeśli dopadnie nas przeziębienie działać powinniśmy kompleksowo, ale i szukać sposobów na konkretne objawy. W sytuacji gdy pojawi się w pewnym momencie męczący katar, to możemy postarać się sobie ulżyć. Na nos nakładamy zimny kompres. Do jego przygotowania wystarczy zwykła chusteczka zamoczona w chłodnej wodzie. Taki kompres należy zmienić w momencie, kiedy zrobi się on ciepły. Na katar mogą pomóc również inhalacje. Dość łatwo je przygotować. Wystarcz ciepła woda z dodatkiem olejków eterycznych. Można również dorzucić suszone zioła, np. rumianek.

Na kaszel z kolei dobrze jest przygotować domowy syrop. Najbardziej popularny jest ten z cebuli, ale równie skuteczny jest z buraka. Potrzebujemy kilka jego sztuk. Obieramy je i dokładnie myjemy. Następnie kroimy w kostkę, lub ścieramy na tarce. Wrzucamy wszystko do słoika i dodajemy łyżeczkę cukru, lub miodu. Zostawiamy na noc, a rano mamy gotowy syrop.

Na ból gardła dobrym sposobem jest płukanie go roztworem soli. Proporcje są łatwe do zapamiętania. Na szklankę ciepłej wody potrzebujemy łyżeczkę soli. Ciekawym sposobem na ból gardła jest zastosowanie liści kapusty. Najpierw dokładnie je myjemy i miażdżymy. Przykładamy do gardła (liście można wcześniej ogrzać ciepłą wodą) i owijamy je chustką, albo szalikiem. Trzymamy około 20 minut.