Skuteczne sposoby na mdłości

Dodano: 10:50 9 września 2014
Aktualizowano: 13:04 9 września 2014
Źródło:

Występują przy różnego rodzaju dolegliwościach zdrowotnych. Powodów pojawienia się nudności może być jednak naprawdę wiele i nie zawsze są one związane z chorobami. Przykładowo, występują one przy nadmiernym objedzeniu się, a także kiedy poczujemy nieprzyjemny dla nas zapach. Nudności mogą pojawić się też w czasie ciąży. Jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Kiedy odczuwamy mdłości, to dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie sobie herbaty z imbirem. Najlepiej byłoby wrzucić do niej plasterek tej przyprawy. Imbir posiada właśnie właściwości przeciwwymiotne. Używać go mogą zarówno kobiety w ciąży, jak i dzieci cierpiące na chorobę lokomocyjną. Oczywiście w obu przypadkach, lepiej skonsultować to ze specjalistą.

W łagodzeniu mdłości pomocne mogą być również zioła. Warto mieć pod ręką np. herbatę miętową. Ma ona kojące właściwości. Przy okazji pomoże też przy zatruciu pokarmowym, jeśli to właśnie ono jest przyczyną występowania nudności. Skuteczna na ten problem będzie również melisa, która ma jak wiadomo też właściwości uspokajające. Przy nudnościach może pomóc picie (najlepiej ciepłej) herbaty rumiankowej. Wracając jeszcze na chwilę do mięty, to skuteczny może być ekstrakt z niej. W takim wypadku wystarczy kilka kropel na łyżeczce pomieszać z cukrem, lub rozcieńczyć wodą.

Przy nudnościach związanych z ciążą istnieje co najmniej kilkanaście zasad, którymi należy się kierować, aby ich uniknąć. Część z nich można wykorzystać również w sytuacji, kiedy z jakiegoś (innego) powodu mamy problemy z opisywaną dolegliwością. Jeśli męczą nas nudności, to warto zwiększyć obecność witaminy B6 w naszej codziennej diecie. Można wykorzystać w tym celu suplementy, albo włączyć do jadłospisu ryby, warzywa skrobiowe (np. ziemniaki) i banany.

W czasie ciąży dobrym sposobem na unikanie nudności jest nieprzygotowywanie potraw o „charakterystycznych” i mocnych zapachach. Mogę one zwiększać natężenie opisywanej dolegliwości.