Skąd się bierze pokrzywka?


Administrator

Dodano: 13:43 11 lipca 2013
Aktualizowano: 13:43 11 lipca 2013
Źródło:

Zazwyczaj pojawia się nagle i – pozornie przynajmniej – bez przyczyny. Wydawać by się mogło niewinna pokrzywka, może stać się zagrożeniem dla życia. Zwłaszcza jeśli w żaden sposób na to nie zareagujemy. Jakie mogą być przyczyny pokrzywki?

Zacznijmy od tego, że pokrzywka to choroba. Występuje ona na naszej skórze, a pojawia się pod wpływem konkretnych czynników. Nazwa choroby wzięła się od charakterystycznego objawu. Kiedy pojawi się czynnik wywołujący pokrzywkę na skórze występują bąble. Podobne zmiany pojawiają się na niej kiedy oparzymy się pokrzywą. I stąd też wzięła się nazwa. Bąble pokrzywkowe mają charakterystyczną barwę: są blade i otoczone zaczerwienieniem. Co istotne – są również wypukłe.

Wyróżnia się dwa rodzaje pokrzywki: ostrą i przewlekłą. W tym pierwszym przypadku, objawy trwają najczęściej do 6 tygodni. Przewlekła forma pokrzywki charakteryzuje się tym, że zmiany na skórze utrzymują się dłużej niż półtora miesiąca. Co jest główną przyczyną tej choroby? Ostra pokrzywka jest związana z alergią lub lekami. To najczęściej występująca przyczyna. Z kolei przy przewlekłej formie pokrzywki bardzo rzadko udaje się znaleźć konkretny powód.

Pokrzywka może mieć więc charakter alergiczny i taka sytuacja może być dla nas niebezpieczna. Jeśli jest ona związana ze wstrząsem anafilaktycznym (czyli gwałtowną reakcją organizmu na czynnik uczulający), to w przypadku kiedy nie zareagujemy, może się to dla nas bardzo źle skończyć. Wróćmy jeszcze na chwilę do objawów. Głównym – jak wspomniałem – objawem są zmiany skórne, ale to nie jedyny symptom pokrzywki. Mogą pojawić się zawroty głowy, silne osłabienie, a także kołatanie serca.

Jeśli pojawiają się objawy pokrzywki, to przede wszystkim powinniśmy zażyć lek przeciwhistaminowy. Kolejnym oczywistym ruchem jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza. Pamiętajmy, że pokrzywka jest związana z alergią, a więc najprawdopodobniej mieliśmy styczność z czynnikiem, który ją wywołuje.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi