Scyntygrafia nerek

Dodano: 13:54 12 sierpnia 2013
Aktualizowano: 14:29 12 sierpnia 2013
Źródło:

Nerki – narząd, który spełnia ogromną rolę w naszym organizmie. Jest to najbardziej istotny element układu wydalniczego. W sytuacji, w której nerki działają prawidłowo, to o nich nie myślimy. Codzienne wizyty w WC i oddawanie moczu, to dla nas przecież codzienność. Problem zaczyna się w momencie gdy z nerkami dzieje się coś złego.

Objawy problemów z tym narządem są zależne od ich przyczyny. Niektóre z nich mogą nam się wydawać kompletnie niezwiązane z nerkami. Natomiast pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest zmiana koloru, jak również zapachu moczu. Jednym z badań wykonywanych przy problemach z nerkami jest scyntygrafia. Jest to metoda, której zadaniem jest sprawdzenie struktury, ale także czynności opisywanego narządu. Do naszego organizmu dostarczane są pewne (niewielkie) ilości izotopów promieniotwórczych. Obecnie najczęściej wykorzystuje się do tego pierwiastek o nazwie Technet. Należy do tak zwanej grupy metali przejściowych. To jeden z pierwszych pierwiastków uzyskanych w sposób sztuczny.

Dzięki odpowiedniemu doborowi wspomnianych izotopów można uzyskać dokładny obraz, a dzięki niemu ocenić ukrwienie nerek, ale też to jak pracują. Scyntygrafię stosuje się również w sytuacji gdy lekarz chce sprawdzić w jaki sposób opisywany narząd reaguje na pewne leki.

W badaniu tym istotną rolę spełniają również komputer i gammakamera. Zaczniemy od tego drugiego. Jest to urządzenie diagnostyczne, którego zadaniem jest odzworowywanie izotopu znajdującego się w naszym organizmie. Zadaniem komputera jest przede wszystkim rejestracja obrazu w postaci cyfrowej. Można powiedzieć, że generuje on rozkład izotopu w naszym organizmie, do postaci, dzięki której lekarz może ocenić wygląd i funkcjonowanie nerek.

Reasumujac z jednej strony scyntygrafia pozwala na ocenę morfologii nerek, a także ich funkcjonalności.

Podziel się ze znajomymi