Schorzenia barku

Young man with back pain


Administrator

Dodano: 12:06 20 czerwca 2013
Aktualizowano: 12:06 20 czerwca 2013
Źródło:

To dość bolesne zdarzenia, a do tego mające duży wpływ na to w jaki sposób się poruszamy. Wynika to z tego, że nasze barki biorą udział praktycznie w większości ruchów związanych z górnymi kończynami, a także głową. Problem z nimi może być efektem schorzenia, lub kontuzji.

Te drugie zdarzają się przede wszystkim tym, którzy uprawiają jakiś sport. Nie trzeba tego robić od razu w sposób wyczynowy. Przykładowo, wystarczy się wspinać amatorsko, żeby na taką kontuzję się narazić. W takim przypadku ważne jest to co zrobimy. Prawda jest taka, że w przypadku gdy na przykład pojawia się promieniujący ból prawej reki w okolicach barku , to czekamy aż sam przejdzie. Wszystko to oczywiście przy założeniu, że nie jest on zbyt uciążliwy. Nie jest to jakiś duży błąd. Ważne jest to, że jeśli ból nie mija po trzech dniach, to należy udać się do lekarza.

Nasze barki są jednak narażone na wiele innych czynników, które mogą doprowadzić do problemów. Niska temperatura – to jeden z czynników jaki może to spowodować. Jeśli przemrozimy sobie bark, to istnieje ryzyko znacznego ograniczenia możliwości ruchu. Z kolei Zespół Bolesnego Barku rozpoczyna się od zapalenia torebki stawowej. Schorzenie to ma trzy fazy. W ostatniej z nich ból jest w zasadzie ciągły. Nasze kończyny są osłabione. Ruch jest ograniczony w znaczący sposób.

Jednym z częściej występujących uszkodzeń barku jest zwichnięcie. Określić można je jako utratę kontaktu pomiędzy powierzchniami stawowymi. Co ciekawe, zwichnięcia dużo częściej dotykają mężczyzn. Objawy takiego urazu to wyraźne odkształcenie w okolicach barku, a także ból. Zwichnięcia to można by powiedzieć, domena młodych osób, które są aktywne fizycznie.

Wracając jeszcze na koniec do kontuzji związanych z uprawianiem sportu, można je tak naprawdę podzielić – ze względu na przyczynę – na dwie grupy. W jednej znajdują się te kontuzje, które związane są z gwałtownym ruchem, lub uderzeniem w bark (tak zwane urazy bezpośrednie). Druga grupa to sytuacje, w których powodem urazu jest przeciążenie.

Podziel się ze znajomymi