Rwa kulszowa, metody leczenia

XJp18P3csa7bYTvQG9dyt440yOxWx8.jpg
Dodano: 08:11 14 sierpnia 2008
Aktualizowano: 13:50 2 lipca 2012
Źródło: " Twoje Imperium" marzec 2008

Czy kiedykolwiek dopadł cię ból tak ostry, że aż uniemożliwiający normalne funkcjonowanie? Objawy i przyczyny rwy kulszowej opisane są w artykule. Zawiera on również porady jak radzić sobie z rwą kulszową i metody jej leczenia.

Ból rwy kulszowej, określonej też jako postrzał, lumbago lub ischias, bywa tak przejmujący, że wręcz unieruchamia osobę, którą dopadnie. Dzieje się to najczęściej za sprawą tak zwanego wypadnięcia dysku.

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Nagły ból w krzyżu promieniujący do pośladka, uda, nawet aż do dużego palca stopy. Zazwyczaj ból odczuwany jest tylko po jednej stronie ciała. Często unieruchamia pacjenta w niewygodnej, przymusowej pozycji. Inny objaw to drętwienie i mrowienie w nodze, które może utrudniać chodzenie, a osłabienie mięśni uda i łydki nawet je uniemożliwić.

Co powoduje tę chorobę?

Najczęściej przyczyną jest uszkodzenie – tak zwane wypadnięcie – dysku, czyli elastycznego krążka działającego niczym poduszeczka włożona między dwa kręgi w kręgosłupie. Z wiekiem dysk staje się coraz mniej elastyczny, a jego osłonka łatwiej ulega przerwaniu. Wtedy część galaretowatego wnętrza dysku przesuwa się na nieswoje miejsce, poza granice kręgów, i ucieka na korzeń nerwowy, czyli miejsce wyjścia nerwu z kręgosłupa.
Innymi przyczynami rwy kulszowej mogą być też: zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, zapalenie lub naderwanie mięśnia, np. po dźwignięciu czegoś ciężkiego albo po urazie pleców. U starszych kobiet przyczyną rwy kulszowej bywa osiadanie kręgów wywołane osteoporozą.

Jak radzić sobie z rwą kulszową?

Ból z początku zwykle jest tak silny, że utrudnia wszelkie ruchy. W pierwszych dniach trzeba zatem jak najwięcej leżeć, najlepiej z nogami zgiętymi w biodrach i kolanach. Taka pozycja odciąża nerw, sprawiając, że jest mniej napięty. Pomagają też leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz ciepłe okłady na okolice lędźwiową. Lekarz może także przepisać środki zmniejszające napięcie mięśni, bo jednostronny skurcz mięśni nasila ból „blokując” kręgosłup w przymusowej pozycji. Gdy ostry ból ustąpi, a lekarz wykluczy poważny uraz kręgosłupa, trzeba zacząć się ruszać, bo ruch a także masaż przyśpieszą ustąpienie stanu zapalnego. Mniej więcej u połowy chorych objawy ustępują po około dziesięciu dniach, ale do normalnych zajęć można wrócić dopiero po około czterech tygodniach. Co najmniej przez kolejny miesiąc trzeba unikać dźwigania ciężarów, długiego siedzenia, prowadzenia auta i schylania się.

Na co trzeba uważać?

Jeśli ból narasta, jest obustronny, towarzyszy mu utrata czucia w pośladkach albo w nodze, mamy niedowład nogi, trudności w oddawaniu moczu albo kału, to wtedy koniecznie trzeba zwrócić się po pomoc do lekarza.

Jak zapobiec rwie kulszowej?

Możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania, dbają o kręgosłup, czyli zachowywać prawidłową postawę, unikać wysokich obcasów, długotrwałego siedzenia i częstego zakładania nogi na nogę, Jeśli musimy podnieść coś ciężkiego, nie zginajmy się w pół lecz przykucnijmy – tak by to nogi wykonały większość pracy. To wszystko zmniejsza ryzyko przeciążeń kręgosłupa i oddala niebezpieczeństwo rwy. Warto też wzmacniać mięśnie podtrzymujące kręgosłup, w czym świetnie pomaga na przykład pływanie.

Pamiętaj to ważne!!!

- rwa kulszowa występuje przeważnie po 30 roku życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Praktycznie jednak każdego może dopaść,
- jeśli większość czasu spędzasz, siedząc, kup krzesło na tyle wysokie, by przy siedzeniu całe stopy mogły się opierać na ziemi,
- zadbaj o prawidłową wagę, bo dodatkowe kilogramy to obciążenie dla kręgów, dysków i dla mięśni,
- jeśli już miałeś kiedyś atak rwy, postaraj się nie dopuścić do kolejnych. Śpij na twardym materacu, a podczas snu podkładaj pod kolana wałek.

Podziel się ze znajomymi