Rumień zakaźny


Administrator

Dodano: 09:29 6 maja 2013
Aktualizowano: 09:36 6 maja 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Choroba ta należy do grupy tych, które charakterystyczne są dla pewnego wieku. Jeśli pojawiają się one właśnie w tym czasie, to najczęściej nie przynoszą one większych powikłań. Nieco inaczej sytuacja może wyglądać, gdy choroba wystąpi później, lub za wcześno.

Rumień zakaźny należy do chorób wieku dziecięcego. Pojawia się on między 2 a 12 rokiem życia. Bardzo rzadko pojawiają się po tej chorobie jakieś powikłania. Co ciekawe, rumień zakaźny szczególnie upodobał sobie wiosnę. To właśnie w czasie trwania tej pory roku notuje się najwięcej zachorowań. Niestety chorobą tą można się bardzo ławo zarazić. Winę za to ponosi parwowirus B19. To on wywołuje rumień zakaźny. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a to oznacza, że w placówkach typu przedszkola, czy żłobki, może dojść do wielu zarażeń.

Objawy opisywanej choroby są dość charakterystyczne. Wszystko zaczyna się od zmian na skórze twarzy – to tam pojawia się wysypka. Nie towarzyszy jej żaden inny objaw. Wysypka ta nie swędzi, itd. Następnie, zaczyna się ona zlewać w rumień. Charakterystyczne jest to, że pojawiają się dwie takie „plamy” na obu policzkach. Pozostała część twarzy pozostaje praktycznie nienaruszona. Im dłużej trwa choroba, tym większe części ciała zaczynają być „atakowane” przez rumień. Pojawia się więc on na ramionach, tułowiu, a także na pośladkach dziecka. Zdarza się, że występują również inne objawy, takie jak gorączka i ból gardła. Najczęściej jednak, jedynym objawem jest wspomniany rumień. Nieco inny przebiega ma ta choroba kiedy mamy więcej niż 12 lat. Rumień zakaźny u dorosłych to wysypka, ból głowy, nieżyt nosa i bóle mięśniowe.

Leczenie rumienia ogranicza się przede wszystkim do pozostawienia dziecka w domu. Chodzi o to, aby nie dopuścić do zarażenia innych osób. Dobrym rozwiązaniem jest też dieta lekkostrawna. Ważne, aby miała sporo witamin. Podobnie leczenie wygląda w przypadku osób dorosłych. Ewentualne, dodatkowe objawy, leczy się przy pomocy preparatów bez recepty.

Podziel się ze znajomymi