Rodzaje zapalenia płuc


Administrator

Dodano: 14:03 26 kwietnia 2013
Aktualizowano: 14:26 26 kwietnia 2013
Źródło:

To bardzo ciężka choroba i w żadnym wypadku nie powinniśmy jej bagatelizować. Zwłaszcza, jeśli trafi się u dzieci. Zapalenie płuc może mieć różne przyczyny. Zmienia to sytuację zarówno w kwestii leczenia, jak i ewentualnych powikłań.

Choroba ta to stan zapalny miąższu płucnego. Według statystyk to najczęstsza przyczyna śmierci u dzieci poniżej piątego roku życia. Typowe objawy tej choroby to osłabienie, ból mięśni, a także nagła gorączka. Ta ostatnia ustępuje sama po około tygodniu. Pojawiają się też dreszcze, a także ból przy oddychaniu. Zdarza się jednak, że występuje tak zwane bezobjawowe zapalenie płuc. Nie ma ono tak charakterystycznych objawów, chociaż mogą wystąpić pewnie niepokojące sytuacje. Dlatego też tak istotna jest obserwacja stanu zdrowia, szczególnie dziecka.

To z jakim rodzajem zapalenia płuc mamy do czynienia jest zależne między innymi od jego przyczyny. Czynnikiem etiologicznym mogą być wirusy, bakterie, grzyby. W tej grupie istnieje też tak zwane atypowe zapalenie płuc. Nasz organizm mogą zaatakować na przykład bakterie tlenowe gram dodatnie. Zapalenie płuc może wywołać też wirus grypy. Innym podział tej choroby określa się jako kliniczny. Istnieją trzy rodzaje opisywanej choroby w tym wypadku: szpitalny, pozaszpitalny i anatomiczny. Zacznijmy od tego ostatniego. W tej grupie znajdują się trzy typy zapalenia płuc. Może być ono: odoskrzelowe, śródmiąższowe i płatowe. W przypadku szpitalnego zapalenia płuc jako przyczyna dominują bakterie Gram ujemne.

Atypowe zapalenie płuc, jak sama nazwa wskazuje, nie ma typowego obrazu dla opisywanej choroby. O ile faktycznie ma pewne objawy, takie jak suchy kaszel, ból gardła, czy na przykład problemy związane z układem pokarmowym. W przypadku atypowego zapalenia płuc pojawiają się bardzo skąpe objawy osłuchowe. Są to przede wszystkim „trzeszczenia”. Przy diagnozie tego typu potrzebne są bardzo często dodatkowe badania. Rozpoznania dokonuje się na podstawie radiologii, lub posiewu i badaniu plwociny. Czasem wykonuje się również testy serologiczne.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi