Rak płuc – przyczyny i objawy

Lung Disease Before and After
Dodano: 14:32 20 maja 2014
Aktualizowano: 15:23 20 maja 2014
Źródło:

To jedna z bardziej przerażających nas chorób. Mimo tego często nie zwracamy uwagi na to, że sami zwiększamy ryzyko wystąpienia u nas raka płuc. Choroba ta przez dłuższy czas rozwija się bezobjawowo. W pewnym momencie jednak wyraźnie daje o sobie znać.

Za główną przyczynę tej choroby uznaje się palenie papierosów. Co prawda w ostatnich latach pewnemu zmniejszeniu uległa liczba palaczy, ale wciąż jest ona zdecydowanie za wysoka. Problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Nie inaczej jest z rakiem płuc. To choroba, która częściej atakuje panów. Rak płuc to nowotwór złośliwy na który rocznie umiera ponad 1,2 mln ludzi na całym świecie. Jest najczęściej występującą przyczyną zgonu związaną z tego typu chorobami wśród mężczyzn i drugą u kobiet.

Główną przyczyną tej choroby jest długotrwałe narażenie organizmu na wdychane karcynogeny. To nic innego jak czynniki rakotwórcze. W tej grupie wyróżnia się wiele substancji i tzw. karcynogeny fizyczne (np. promienie UV). W przypadku raka płuc głównym czynnikiem, który może wywołać tę chorobę jest dym papierosowy. Najczęściej dotyczy to osób palących czynnie. Zdarzają się też przypadki raka płuc u osób, które zaciągają się biernie. Na rozwój raka płuc mają także wpływ zanieczyszczenia powietrza, jak również radon.

Głównymi objawami tego nowotworu są kaszel, duszności i ból w płucach. Występuje również krwioplucie. W pierwszym etapie jednak, jak zostało wspomniane, choroba rozwija się praktycznie bezobjawowo. Od pojawienia się pierwszych zmian w płucach do wystąpienia symptomów może minąć nawet kilkanaście lat. Bardzo często te pierwsze objawy mogą zostać przez nas przeoczone. Są one mało charakterystyczne, lub mogą być przypisywane do innych chorób.

Oprócz wymienionych wyżej objawów, mogą wystąpić też inne. W tej grupie znajdują się między innymi: ogólne osłabienie, nadmierne pocenie się w nocy, brak apetytu. W sytuacji rozwijającego się raka płuc wystąpić może też problem szybkiego męczenia się w przypadku prostej aktywności fizycznej (np. wchodzenie po schodach).