Przyczyny refluksu


Administrator

Dodano: 14:55 8 kwietnia 2013
Aktualizowano: 15:19 8 kwietnia 2013
Źródło:

Trudno w jednoznaczny sposób wskazać konkretną, jedną przyczynę refluksu. Drugą, istotną sprawą w przypadku tej choroby są czynniki, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Zdarza się, że pierwszy jest powiązany z drugim.

Refluks daje dość różne natężenie objawów. Wiele zależy też od indywidualnych predyspozycji ich odczuwania. Może więc u nas wystąpić ból w mostku przy przełykaniu, zgaga, dziwne uczucie ścisku w gardle, odbijanie i cofanie się jedzenia do przełyku. To objawy refluksu. Cześć z nich występuje w każdym przypadku. Mogą również pojawić się tak zwane nietypowe objawy. Wymienić tutaj trzeba między innymi: chrypkę czy suchy kaszel.

Przejdźmy do czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienie choroby, jak i jej częstotliwość. Pierwszym z nich są nieprawidłowości w działaniu dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień, którego głównym zadaniem jest zapobiegania cofania się zawartości żołądka do przełyku. W przypadku pojawienia się wspomnianych nieprawidłowości mamy do czynienia z refluksem lub zgagą. Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia opisywanej choroby jest otyłość. To dość powszechny obecnie problem. Kobiety w czasie ciąży również narażone są na pojawienie się refluksu.

Jak już wspomniałem, ciężko wskazać jednoznaczną przyczyną wystąpienia refluksu. Bezpośrednim powodem objawów jest oczywiście cofanie się zawartości żołądka do przełyku. Dokładniej rzecz biorąc wracają elementy o odczynie kwaśnym. Niektóre przyjmowane przez nas leki, również mogą przyczynić się do wystąpienia refluksu. Dotyczy to przede wszystkim preparatów przeznaczonych do walki z chorobą niedokrwienną serca. Taki efekt daje też stosowanie niektórych tabletek antykoncepcyjnych. Do rozwoju choroby refluksowej może się również przyczynić tak zwana przepuklina rozworu przełykowego. U dzieci na przykład zjawisko cofania się jedzenia jest w pierwszym roku życia w pewien sposób naturalne. Po pierwsze, wynika z niedostatecznego rozwinięcia układu pokarmowego. Drugim czynnikiem powodującym taki stan rzeczy są zbyt obfite posiłki.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi