Przyczyny krwiomoczu

Dg7uZV0R8Qh52S2kZ6bPQ5W99Te1aE.jpg


Administrator

Dodano: 14:19 27 marca 2013
Aktualizowano: 14:43 27 marca 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Każda sytuacja związana ze zdrowiem, która odbiega od normy, powinna powodować zdenerwowanie. Co prawda, niektóre objawy bagatelizujemy, zakładając, że same nam przejdą. W niektórych przypadkach faktycznie tak jest. Niestety, krwiomocz do takich objawów nie należy.

Zaczniemy jednak od pewnej ciekawostki. Krew w moczu to nic dziwnego. Jak to się ma do wstępu? Wyjaśnienie jest bardzo proste. Krew w moczu to nic niezwykłego, ponieważ zdrowy człowiek wydala w ten sposób około 3 tysięcy krwinek. Nie jest to oczywiście widoczne. Istnieją dwa rodzaje krwiomoczu. Pierwszy z nich to sytuacja, w której krew zaczyna być widoczna. Z drugim przypadkiem mamy do czynienia kiedy jest jej za dużo, można sprawdzić jedynie poprzez badania pod mikroskopem. Krwiomocz może mieć różne przyczyny. Niektóre z nich są charakterystyczne tylko dla jednej płci.

Oddawanie moczu z krwią u mężczyzn, oznacza najprawdopodobniej zapalenie prostaty. To jedna z częściej występujących chorób wieku dojrzałego. Oprócz opisywanego objawu, pojawia się też ból zlokalizowany w okolicy moszny i częstomocz. Występowanie krwi w moczu, może oznaczać zapalenie pęcherza moczowego. O takim problemie świadczy dodatkowo: uczucie pieczenia w czasie oddawania moczu. Może też wystąpić gorączka i ból w dolnej części pleców.

Generalnie rzecz biorąc, zbyt duża ilość krwi w moczu, najczęściej oznacza, że lokalizacją problemu są okolice dróg wyprowadzających mocz. Zdarza się jednak, że głównym sprawcą są nerki. Bywa też tak, że są one ostatnim stadium jakiegoś schorzenia związanego z krwiomoczem. Za przykład może posłużyć tak zwane odmiedniczkowe zapalenie nerek. To choroba, która może wystąpić jako powikłanie, wcześniejszych problem z układem moczowym. Oprócz krwiomoczu, charakterystyczne są dla niej: bóle w lędźwiach, gorączka, nudności, a także wymioty.

Na koniec jeszcze pewna ciekawostka związane z krwią w moczu. Jeśli zauważymy ten objaw, oczywiście nie powinniśmy czekać i od razu udać się do lekarza. Wcześniej jednak zastanówcie się czy przypadkiem w tym dniu nie jedliście… buraków. Warzywo to może być odpowiedzialne za czerwony kolor moczu.