Przyczyny flegmy w gardle


Administrator

Dodano: 14:38 23 maja 2013
Aktualizowano: 14:54 23 maja 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Nie jest to zbyt przyjemny temat (zresztą samo uczucie nadmiernej ilości flegmy w gardle również), ale dość istotny z punktu widzenia naszego zdrowia. To objaw, który występuje zarówno, przy „zwykłych” chorobach, jak i tych rzadziej występujących.

Zacznijmy od przyczyny, która zdaje się występować najczęściej – nieżyt nosa. Jego potoczną i dużo bardziej znaną nazwą jest oczywiście… katar. To pojęcie dotyczy w zasadzie zespołu objawów, które dotykają błony śluzowej naszego nosa. Kaszel, pieczenie spojówek, katar i właśnie flegma w gardle – to podstawowe symptomy. Różne mogą być również przyczyny tego ostatniego objawu w obrębie nieżytu nosa. Pierwszym z przykładów jest zmiana otoczenia, lub powietrza którym oddychamy. Taka sytuacja może prowadzić do nieżytu nosa i nadmiaru flegmy zalegającej w gardle. Przyczyna może również leżeć gdzie indziej. Zatkany nos (kiedy nie jest odpowiednio często „wydmuchiwany”) również może prowadzić do spływania flegmy do gardła

Kolejną przyczyną jest tak zwany alergiczny nieżyt nosa. Jest on efektem uczulenia na coś – najczęściej związane jest to z pyłkami roślin, kurzem i sierścią zwierząt. Inne objawy w przypadku alergicznego nieżytu nosa są zaczerwienienie spojówek, ale także trudności z oddychaniem przez nos, czy kichanie. Może się również pojawić tak zwany świszczący oddech. Ostatnią z często występujących przyczyn zalegania flegmy w gardle jest infekcja dolnych dróg oddechowych.

Opisywany objaw może wystąpić również przy innych problemach zdrowotnych. Jednym z takich jest zapalenie zatok. W jego przypadku pojawiają się także inne objawy. Najbardziej charakterystycznym jest oczywiście ból głowy – najczęściej pojawia się przy schylaniu, czy gwałtownym ruchu. Przy zapaleniu zatok występuje też wydzielina z nosa, a także gorączka. Zalegająca flegma w gardle może również pojawić się w przy polipach. Występuje przy nich czasem przeźroczysta wydzielina. Nos sprawia wrażenie zatkanego. Pojawiają się również problemy z powonieniem. Przy polipach – w niektórych przypadkach – te guzki mogą być widoczne.