Przyczyny bólu biodra


Administrator

Dodano: 10:25 4 kwietnia 2013
Aktualizowano: 10:49 4 kwietnia 2013
Źródło:

W przypadku każdego problemu zdrowotnego, określenie jego dokładnych przyczyn, daje nam spore szanse na skuteczne leczenie, pomijając oczywiście choroby, w których jedyne co można zrobić to osłabiać objawy. Ból biodra może mieć wiele przyczyn, a ich wczesne rozpoznanie daje nam szansę na odpowiednią reakcję.

Na początku ustalić trzeba, że jeśli przyczyna zostanie zbyt późno wykryta, to niestety niewiele będzie można zrobić. Taka sytuacja oznacza najczęściej chorobę zwyrodnieniową, w której możemy jedynie zadbać o to, aby objawy pojawiały się rzadziej, lub w mniejszym natężeniu. Zresztą właśnie choroba zwyrodnieniowa bywa najczęstszą przyczyną opisywanego objawu. Warto jednak zauważyć, że wiele zależy od tego, w którym miejscu biodro nas boli, a także w jaki sposób. Te informacje mogą bardzo dużo powiedzieć specjaliście, który nas bada, a więc ułatwić mu postawienie diagnozy. Ból w biodrze może mieć wiele przyczyn. Zostały one podzielone na trzy podstawowe grupy. W pierwszej znajdują się wszystkie te przyczyny, które wywołują stawowe bóle biodra. Jedną z nich z jest wspomniana wcześniej choroba zwyrodnieniowa. Kolejną przyczyną z tej grupy jest tak zwana jałowa martwica kości. Ten czynnik występuje najczęściej u alkoholików.

Druga grupa jest związana z okołostawowym bólem w biodrze. Znajdują się w niej między innymi: zapalenie ścięgna i ucisk na nerwy skórny boczna uda. Przyczyną bólu okołostawowego może być też zapalenie kaletek okołokrętarzowych. Jest to choroba charakterystyczna dla kobiet, szczególnie tych uprawiających lekkoatletykę. Często też ból biodra to efekt powikłania jakiegoś schorzenia. Za przykład niech posłuży osteoporoza. Może dojść do złamania szyjki kości udowej. To powikłanie bywa charakterystyczne dla osób starszych. W jego efekcie pojawić się może ból biodra.

Ostatnia grupa przyczyn związana jest z tak zwanym bólem rzutowanym. Tutaj przyczyna może tkwić w kręgosłupie (odcinku piersiowym, lub lędźwiowym). W niektórych przypadkach szukać jej należy w narządach znajdujących się w jamie brzusznej.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi