Przyczyny biegunki tłuszczowej

EEflF5Gg8l0CF3ExlA3MUqRzylJaP5.jpg


Administrator

Dodano: 13:23 28 maja 2013
Aktualizowano: 13:39 28 maja 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Biegunka sama w sobie jest najczęściej spowodowana przyczynami, z którymi stosunkowo łatwo można sobie poradzić. Nie jest tak oczywiście zawsze, ale typ tłuszczowy biegunki jest zdecydowanie bardziej groźny. Wystarczy spojrzeć na choroby, które mogą być z nim związane.

Biegunkę tłuszczową charakteryzuje przede wszystkim bardzo nieprzyjemny zapach związany z wizytami w łazience. Stolec ma „błyszczący” kolor (związane jest to z nadmiarem tłuszczu, który jest wydalany z organizmu). Jego zapach jest też dość charakterystyczny i określany właśnie jako nieprzyjemny. Taka sytuacja związana jest z niewydolnością, lub upośledzeniem trawienia tłuszczy. Może to być również efektem złego wchłaniania tego składnika w przewodzie pokarmowym.

Jakie mogą być przyczyny biegunki tłuszczowej? Bardzo często objaw ten występuje w przypadku niewydolności trzustki. Pojawia się problem z enzymami, których głównym zadaniem jest pomoc przy trawieniu tłuszczu. Sytuacja taka jest najczęściej związana z zapaleniem trzustki. Biegunka tłuszczowa występuje również przy zespole rozrostu bakteryjnego. To problem związany z wadami anatomicznymi, lub zaburzeniem motoryki jelit. Efektem tego jest zaburzenie wchłaniania tłuszczy. Biegunka tego typu może też występować u niemowląt. W tym wypadku jest to efektem niedoboru Enteropeptydazy. To enzym, który produkowany jest w jelicie cienkim.

Biegunka tłuszczowa występuje również przy bardzo rzadkich chorobach. Przykładem jest Choroba Whippla. Biegunka tłuszczowa to objaw, który świadczy o tym, że mamy do czynienia z zaawansowanym stadium. Zespół Zollingera-Ellisona to zespół chorobowy, który jest efektem nadmiernego wydzielania gastryny. Efektem jest zwiększona ilość wydzielanego soku trawiennego. Zespół ten objawia się między innymi owrzodzeniami żołądka i dwunastnicy. Odczuwamy ból w podbrzuszu (to główny objaw). Oczywiście pojawia się również biegunka tłuszczowa, która pozwala dodatkowo zdiagnozować problem.

Podziel się ze znajomymi