Przyczyny białego języka


Administrator

Dodano: 08:59 14 lutego 2013
Aktualizowano: 09:03 14 lutego 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Przeglądamy się codziennie rano w lustrze. Widzimy starzejącą się skórę, podkrążone oczy i… biały język. To objaw, który powinien nas zainteresować. Można oznaczać zarówno błahą sprawę, jak i poważny problem zdrowotny.

Niemniej jednak pomińmy te „błahe” sprawy, a skupimy się na drugiej grupie. Biały nalot na języku to najprawdopodobniej oznaka występowania grzybów. Przyczyny jego pojawienia się mogą być różne, ale tak naprawdę najważniejsze jest to, co z tym zrobimy, bo chorobę samej sobie nie możemy zostawić. Biały nalot na języku świadczy o tym, że zostaliśmy zarażeni grzybem z rodziny drożdżaków. To objaw choroby zwanej kandydozą. Same w sobie wspomniane grzyby nie są szkodliwe, zresztą występują w sposób naturalny w środowisku. Zdarza się jednak, że w odpowiednich warunkach, mogą być dla ludzi groźne.

Biały język to nie jest jedyny objaw, który może wystąpić. Oprócz niego, występują także inne. Należy zwrócić uwagę między innymi na to, czy biały nalot nie zajmuje innych miejsc w naszych ustach. Szczególnie dobrze należy przyjrzeć się podniebieniu, dziąsłom i policzkom. Nasz język z kolei, oprócz nalotu może być też suchy, a zdarza się nawet, że odczuwamy ból. Oprócz tych objawów występuje również nieprzyjemny zapach z ust ( czasem choroba atakuje nasze wargi). Ostatnim z wartych wymienienia jest problem z przełykaniem.

Skupiliśmy się tutaj na jednej chorobie – zakażeniu grzybiczym, to jednak nie jedyna możliwość. Nalot na języku to również jeden z objawów duru brzusznego. Warto jednak dokładnie zwrócić uwagę na barwę. Powinna być biało-szara. Sam nalot nie atakuje czubka języka. Inną chorobą, w przypadku której występuje taki objaw jest kiła. Nalot na języku oznacza drugą fazę choroby. Płonica to kolejna choroba powiązana z tym objawem. Ciekawostką jest to, że w pewnym momencie rozwoju tego schorzenia, język zmienia barwę na malinową.

Jak widać, nalot na języku może być objawem bardzo różnych chorób, niekoniecznie ze sobą związanych. Na szczęście jednak, najczęściej nie oznacza on nic poważnego.

Podziel się ze znajomymi