Przyczyny i objawy trądziku różowatego

Dodano: 09:38 29 maja 2017
Aktualizowano: 09:38 29 maja 2017
Źródło:

To choroba skóry, której pierwsze objawy mogą wystąpić już między dwudziestką a trzydziestką. Częściej jednak dotyczy osób po 40 roku życia. Ma dość charakterystyczne, a przede wszystkim widoczne objawy. Jest to choroba, która zdecydowanie częściej występuje u kobiet.

Trądzik różowaty to przewlekłe, a przede wszystkim zapalne schorzenie skóry. Dotyczy ono jak zostało wspomniane przede wszystkim dojrzałych kobiet. U mężczyzn też występuje i zwykle w najcięższej postaci. Objawy tej choroby zależą od jej stopnia zaawansowania. Symptomy to przede wszystkim zmiany skórne w postaci wykwitów grudkowych i krostkowych. Gdzie szukać przyczyn tej choroby? Wymienia się ich co najmniej kilka. To między innymi czynniki genetyczne. Powodem mogą być stres i alkohol. Wskazuje się, że również niektóre choroby układu pokarmowego mogą tę dolegliwość wywołać. Za przyczynę uznaje się również stosowanie maści i kremów steroidowych.

Pierwszą fazą tej choroby jest okresowe występowanie rumienia. To zaczerwienie zwykle dość szybko mija. W momencie gdy choroba przechodzi w drugą fazę rozwoju „do głosu” dochodzą zmiany skórne w postaci grudek i krostek. Rumień zaczyna występować w sposób prawie trwały. Wspomniane zmiany z kolei pojawiają się okresowo. Ta faza jest najbardziej zróżnicowana. W czasie ostatniej pojawiają się zmiany określane jako przerostowe. To już zaawansowane stadium tradziku różowatego. Dominują zmiany związane z przerostem gruczołów łojowych. Określa się je jako zapalne guzy i nacieki.

Wyróżnia się kilka postaci tej choroby. To między innymi rumienowo – grudkowa i oczna. W jaki sposób leczy się tę dolegliwość? Stosuje się wiele metod. W leczeniu trądziku różowatego wykorzystuje się między innymi jonoferezę, galwanizację i zabiegi laserem. Przeprowadzić można też terapię ogólnoustrojową np. przy zastosowaniu antybiotyków. W ciężkich przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne. Przy trądziku różowatym przeprowadza się też fototerapię. Zabieg ten przeprowadza się seriami co kilka tygodni.