Przyczyny i objawy chorób krtani

krtań12
Dodano: 14:10 21 lipca 2014
Aktualizowano: 10:09 23 lipca 2014
Źródło:

Kiedy odczuwamy drapanie w okolicach gardła, a także pojawia się chrypka, to niemal automatycznie podejrzewamy przeziębienie, lub grypę. W wielu przypadkach właśnie z tymi chorobami będziemy  faktycznie się zmagać. Wspomniane objawy mogą jednak świadczyć o zupełnie innych problemach zdrowotnych, takich jak choroby atakujące krtań.

Może w nich występować wiele objawów chociażby bezgłos, problemy z połykaniem, a nawet krwioplucie. Pierwszym sygnałem zazwyczaj jest wspomniane na początku drapanie w gardle, połączone z uciążliwą suchością. Aby określić co jest przyczyną problemów, konieczna jest wizyta u lekarza. Przeprowadzi on wywiad, zadając nam pytania między innymi o czas trwania objawów, a także to czy palimy papierosy i pijemy alkohol. Ważne jest też miejsce naszej pracy. W ustaleniu przyczyny pomocne mogą być również badania, np. stroboskopowe.

Co może być powodem wspominanych objawów? U dzieci może wystąpić ostre zapalenie krtani (choroba ta może rozwinąć się również w późniejszym wieku). Pojawia się ono zwykle dość nagle. Najbardziej charakterystycznymi objawami są „szczekający” kaszel i duszności przy wdechu. U osób, które nadwyrężają swój głos (np. wokaliści) mogą pojawić się tak zwane guzki śpiewacze. To małe zgrubienia na błonach śluzowych fałd głosowych. Choroba ta może pojawić się też u osób, które operują głosem w sposób niewłaściwy (np. siłowy). W takiej sytuacji wystąpić może też polip krtani. Powodem tej choroby może być również palenie papierosów.

Mogą  wystąpić obrzęki krtani, które zwykle rozwijają się na tle alergicznym. Objawiają się one chrypką, słyszalnym świstem i dusznością. Jeśli przyczyną jest faktycznie alergia, to stosuje się między innymi leki antyhistaminowe. Powodem obrzęku mogą być stany zapalne.

Rak krtani, to przede wszystkim choroba mężczyzn po 50 roku życia. Dotyka głównie palaczy. Pierwszym objawem jest narastająca chrypka. Z czasem coraz mocniejsza. Potem pojawia się zmiana barwy głosu i uczucie jakby coś zalegało w gardle. Leczenie raka krtani zależy w dużym stopniu od miejsca w którym zaatakował, a także fazy jego rozwoju.