Przewlekłe zapalenie trzustki

HJt1m6DPC7u5m0GE2KbTJ1bYEh3b0b.jpg


Administrator

Dodano: 08:10 19 kwietnia 2013
Aktualizowano: 08:17 19 kwietnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Ból żeber najczęściej świadczy o ich fizycznych uszkodzeniu (obiciu, lub złamaniu). Zdarza się jednak, że taki objaw pojawia się przy przewlekłym zapaleniu trzustki. W tym wypadku taki ból odczuwany jest jako „promieniujący”. To nie jest oczywiście najbardziej charakterystyczny objaw przy tej chorobie. Zacznijmy jednak od tego z czym mamy do czynienia. Przewlekłe zapalenie trzustki to choroba, która może trwać wiele lat. Najczęściej jest ona związana z nadużywaniem alkoholu. Efektem tego schorzenia są postępujące i nieodwracalne zmiany w trzustce.

Głównym objawem jest ból brzucha, który może promieniować właśnie na żebra i tam być odczuwanym. Występuje on w ogromnej większości przypadków. Najczęściej u osoby chorej pojawia się po jedzeniu (do pół godzin). Bywa świdrujący, ale może mieć też charakter ściskający. Przy przewlekłym zapaleniu trzustki mogą wystąpić również inne objawy. Może więc pojawić się postępująca utrata masy ciała. Występuje też nietolerancja na glukozę. Podwyższa się jej poziom, a to z kolei może prowadzić do rozwinięcia cukrzycy. Przy przewlekłym zapaleniu trzustki mogą również pojawić się biegunki, które charakteryzują się bardzo nieprzyjemnym zapachem.

Rozpoznanie choroby najczęściej odbywa się w wyniku rozmowy z pacjentem i obserwacji objawów. Najczęściej występują ze sobą w konkretnej sytuacji trzy objawy. Mowa tutaj o bólu brzucha w połączeniu z częstymi biegunkami i utratą masy ciała. Ta sytuacja, o której wspomniałem to nadużywanie alkoholu. To w połączeniu oznacza najprawdopodobniej przewlekłe zapalenie trzustki.

Choroba ta może mieć również podłoże autoimmunologiczne i wtedy można ją próbować leczyć przyczynowo. W tym wypadku stosuje się prednizon. Jeśli choroba ma związek z alkoholem, to leczenie związane jest jedynie ze zmniejszeniem dolegliwości objawów. Osoby, które cierpią na przewlekłe zapalenie trzustki muszą również przestawić się na odpowiednią dietę.