Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Dodano: 08:48 1 grudnia 2008
Aktualizowano: 14:32 16 stycznia 2012
Źródło:

Objawami tej choroby są: kaszel trwający miesiącami, wykrztuszanie wydzieliny najpierw przezroczystej, następnie gęstej, a w ciężkich przypadkach ropnej, czasami lekko podwyższona temperatura, pojawienie się rzężeń przy oddychaniu oraz duszności.

Na końcu najdrobniejszych oskrzeli (oskrzelików) znajdują się pęcherzyki płucne. W nich ma miejsce wymiana gazowa pomiędzy wdychanym powietrzem a układem krążenia. Organizm przyjmuje tlen, a wydala dwutlenek węgla. Na powierzchni błony śluzowej oskrzeli znajdują się drobne włoski (rzęski). Poprzez ciągłe poruszanie się usuwają one z dróg oddechowych kurz i inne obce ciała. Zbyt gęsta wydzielina lub palenie papierosów uszkadza lub uniemożliwia ruch rzęsek, pozbawiając organizm tego ważnego mechanizmu.

Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli?

Wieloletnie palenie papierosów jest najważniejszą przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli. Mamy wtedy do czynienia z tak zwanym nieżytem palacza. Palący papierosy mogą zapaść na tę chorobę już po kilku latach nałogu, albo dopiero po 20–tu latach. Zależy to od skuteczności oczyszczania oskrzeli przez nasz organizm. Zanieczyszczenie powietrza jest drugim powodem zachorowalności. Choroba ta może być również skutkiem np. gruźlicy płuc lub astmy. Nasilić dolegliwości może chłodne i wilgotne zimowe powietrze, ale nie należy jednak do przyczyn choroby.

Jak wygląda leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli?

Na samym początku stosuje się środki wykrztuśne. Mają one na celu spowodować upłynnienie wydzieliny. Dla ułatwienia oddychania pacjentowi podaje się leki rozszerzające oskrzela. Antybiotyki stosuje się w niektórych przypadkach. Przy bardzo wzmożonej produkcji wydzieliny można ja odsysać. Skuteczne efekty dają także inhalacje oraz gimnastyka oddechowa. Kuracja klimatyczna również przyczynia się do zdecydowanego polepszenia stanu pacjenta.

Czy można zrobić coś samemu?

Osoby palące papierosy muszą rzucić ten nałóg, ponieważ przewlekłe zapalenie oskrzeli jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do palenia papierosów. W niewielkich ilościach należy pic alkohol, ponieważ może on nasilić dolegliwości. Zrzucić zbędne kilogramy powinny osoby z nadwagą. Takie osoby mają bowiem szczególne skłonności do krótkiego oddechu.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy kaszel trwa wiele tygodni lub pojawia się żółtawa albo nawet krwista wydzielina, jest wskazane, aby zasięgnąć pomocy specjalisty. Wystarczającym powodem, aby zgłosić się do lekarza jest pojawienie się krótkiego oddechu i duszności oraz bólu w klatce piersiowej. Lekarz na początku zleci badania, aby wykluczyć inne choroby, jak np. raka, gruźlicę lub zapalenie płuc. Potem może przepisać tabletki lub leki w aerozolu, które rozszerzą oskrzela. Podanie antybiotyku jest wymagane przy znacznym zaostrzeniu duszności. Osoby chore są uczeni także specjalnych technik oddychania, które poprawią wydolność płuc.

Przebieg choroby – przewlekłego zapalenia oskrzeli

Od typowego dla palaczy kaszlu najczęściej zaczynają się dolegliwości. Ten kaszel wkrótce nasila się przy niewielkich wysiłkach fizycznych oraz przy wychodzeniu z ciepłego pomieszczenia na zimne powietrze. Wydzielina, która na początku miała kolor biały, staje się żółta. Może ona zawierać domieszkę krwi. Gdy wymiana tlenowa spada, pojawiają się bóle głowy i duszność. Dołączają się do tego również problemy związane z sercem. Przewlekłe zapalenie oskrzeli uszkadza system odpornościowy naszego organizmu. Czego wynikiem jest podatność organizmu na inne schorzenia. Leczenie tego typu choroby wymaga sporo czasu. Do terapii należy także rehabilitacja i sanatoryjna kuracja klimatyczna np. nad morzem bałtyckim.

Podziel się ze znajomymi