Przepuklina pachwinowa

9hf9o2Vg0NL25RDDTO482sdpb6OURN.jpg


Administrator

Dodano: 10:08 14 lutego 2013
Aktualizowano: 10:15 14 lutego 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Czy czujecie czasem ból w pachwinie? Nie należy go lekceważyć. Jeśli dodatkowo pojawia się ból nóg, to może oznaczać sporo zdrowotnych problemów, poczynając od „zwykłej” kontuzji po chociażby przepuklinę pachwinową.

Ta ostatnia – jeśli nie jest leczona – może prowadzić do kolejnych chorób, dużo groźniejszych. Istnieje kilka rodzajów przepuklin a jedną z nich jest właśnie ta określana jako „pachwinowa”. Zresztą, również w jej przypadku występuje podział, na przepuklinę skośną i prostą. Odchodząc na chwilę od tematu, ból w pachwinie może oznaczać dwa rodzaje problemu. Po pierwsze, opisywaną tutaj przepuklinę, a po drugie rodzaj określony jako „przepuklina udowa”.

Najbardziej narażone na typ pachwinowy są osoby cierpiące na nadwagę. To jednak nie jedyny wyznacznik. Kolejnym jest praca fizyczna, która wymaga podnoszenia i przednoszenia sporych ciężarów. Zresztą, ta ostatnia przyczyna jest dość charakterystyczna dla każdego rodzaju przepukliny. Warto jeszcze wspomnieć, że na odmianę pachwinową są narażone również kobiety w ciąży i panowie mający problemy z oddawaniem moczu (efekt przerostu prostaty). Oprócz wspomnianego wcześniej objawu, dość charakterystyczne jest uwypuklenie w okolicy pachwiny. Ból, natomiast, pojawia się najczęściej w czasie wysiłku fizycznego.

Co zrobić w sytuacji gdy podejrzewamy, że pojawiła się u nas przepuklina pachwinowa? Przede wszystkim należy udać się do lekarza. Diagnoza tak naprawdę polega na sprawdzeniu miejsca gdzie nastąpiło uwypuklenie. To ma dać odpowiedź na to, czy uda się je „umieścić” z powrotem tam gdzie było. Leczenie to w zasadzie operacja chirurgiczna, której celem jest między innymi wzmocnienie tkanek znajdujących się w najbliższym otoczeniu miejsca, gdzie pojawiła się przepuklina.

Oczywiście najlepiej nie dopuścić do jej pojawienia się. W profilaktyce bardzo dużą rolę odgrywa utrzymanie odpowiedniej wagi, ale także aktywność fizyczna. Dobrze, jest też starać się nie podnosić zbyt ciężkich rzeczy. Czasem taka próba zaimponowania komuś, może się skończyć dla nas przykrą przepukliną pachwinową.