Przepuklina pępkowa

przepuchlina1
Dodano: 14:30 6 czerwca 2014
Aktualizowano: 08:00 7 czerwca 2014
Źródło:

Za jedną z głównych przyczyn tej choroby uznaje się osłabioną ścianę brzucha. Przepuklina pępkowa polega na przemieszczaniu się otrzewnej i pętli jelita. Choroba ta często jest wrodzona. Jakie są typowe objawy tego rodzaju przepukliny?

Zacząć należy od tego, że choroba ta w dużej liczbie przypadków ujawnia się dopiero w wieku dorosłym. To tak zwany typ nabyty. Może też ona występować u dzieci. W tym wypadku określa się ją jako chorobę wrodzoną, a związana jest z tym, że nie dochodzi po urodzeniu do zrośnięcia się pierścienia pępkowego. Powstaje guz (jest on miękki), który po mniej więcej roku powinien się wycofać. Nie zawsze jednak ma to miejsce, skutkiem czego może dokuczać dzieciom w wieku szkolnych. Co istotne w takim wypadku, wymagana jest cykliczna kontrola, tak aby można było w odpowiednim momencie zareagować.

Do czynników zwiększających ryzyko ujawnienia się przepukliny pępkowej w dorosłym życiu zalicza się między innymi niezdrowe odżywianie i związaną z tym otyłość. Powodem może być też ciężka, fizyczna praca. U panów, taka dolegliwość jest też wiązana z przerostem prostaty. Czynnikami, które mogą zwiększać szansę wystąpienia tego problemu są: częste zaparcia, oraz wiek. Niektórzy specjaliści wskazują również, że palenie papierosów może być powodem wystąpienia nabytej przepukliny pępkowej.

Ten problem zdrowotny zaczyna się zazwyczaj od uczucia bólu w okolicach brzucha. Bezpośrednią przyczyną może być uraz, który wystąpił właśnie w okolicach jamy brzusznej. Zdarza się również, że nabyta przepuklina związana jest z zabiegiem operacyjnych. Efektem jest wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Powstaje uwypuklenie w pępku, lub jego okolicy. Jeśli będzie ono zaczerwienione, a do tego pojawią się wymioty, to powinno być to sygnałem ostrzegawczym.

Przepuklinę pępkową leczy się tylko i wyłącznie operacyjnie. Im mniejsza jest ona, tym łatwiejszy będzie zabieg. Mogą wystąpić powikłania po operacji, najczęściej związane są one z zakażeniami i krwiakami. Są one jednak bardzo rzadkie.