Problemy z prostatą u młodych mężczyzn


Administrator

Dodano: 09:18 8 października 2012
Aktualizowano: 09:29 8 października 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Wszelkiego rodzaju schorzenia układu moczowo–płciowego są w przypadku mężczyzn powodem do wstydu. Często efektem są zaniedbania chociażby w kwestii profilaktyki. Nierzadko panowie nawet nie chcą słyszeć o wizycie u specjalisty i niespecjalnie jest to zależne od wieku.

Mimo że problemy z prostatą występują dużo częściej u dorosłych mężczyzn (statystyki wskazują na wiek między 50 a 70 rokiem życia), ale niektóre ze schorzeń mogą trafić się osobom młodszym. Przykładem może być zapalenie prostaty. Zanim o tej chorobie, parę słów o samym gruczole. Jest to nieparzysty narząd, który jest częścią składową męskiego układu płciowego. Gruczoł krokowy – bo i z taką nazwą możecie się spotkać – nie jest jednorodny i składa się z kilku mniejszych części. Jego głównym zadaniem jest produkowanie płynu, który jest częścią składową męskiego nasienia. Gruczoł krokowy rozwija się od wieku dziecięcego.

Przejdźmy do wspominanego zapalenia prostaty u młodych mężczyzn. Zacznijmy od tego, że nie jest to choroba, ale raczej pewien zespół chorobowy. Schorzenie to może być powodowane przez różne czynniki. Istnieje na przykład pogląd, że jedną z przyczyn może być zakażenie bakterią z rodziny Chlamydia. Tutaj jednak warto zauważyć, że wielu specjalistów nie przychyla się do tej tezy. Oprócz czynnika typowo wewnętrznego jakim jest infekcja bakteryjna, bardzo często do pojawienia się zapalenia prostaty przyczyniamy się my sami. Dotyczy to również młodych ludzi. Takimi czynnikami zależnymi od nas są między innymi siedzący tryb pracy, czy idąc dalej brak aktywności fizycznej. Szczególnie ta ostatnia kwestia jest zmorą mężczyzn, szczególnie tych pracujących. Alkohol i zbyt częste przygody seksualne to również możliwe przyczyny zapalenia prostaty. Oczywiście nie są one od siebie zależne.

Jeśli chodzi o objawy, to przede wszystkim mowa tutaj o pieczeniu w czasie oddawaniu moczu, jak i wytrysku. Może pojawić się również gorączka, a także nadmierna potliwość i dreszcze. Leczenie choroby przede wszystkim opiera się na zastosowaniu farmakologii. Sprowadza się to do użycia antybiotyku, który pozwala nam pozbyć się problemów. Czasem jest wymagana interwencja chirurgiczna.

Podziel się ze znajomymi