Problemy oczu

1U934Zj7o9fF86a2904em830S0xc80.jpg
Dodano: 08:22 14 października 2008
Aktualizowano: 13:45 7 marca 2012
Źródło:

Dokuczliwy świąd typowy dla alergii

Objawy:

Najpierw czujesz silne swędzenie. Potem zauważasz, że oko jest zaczerwienione, powieki obrzęknięte, a w kącikach pojawiła się lepka, śluzowata wydzielina. Objawy narastają bardzo szybko.

Ich przyczyną jest podrażnienie wywołane przez uczulający alergen – pyłki traw lub drzew, rzadziej naskórek zwierząt, kosmetyk lub lek. Reakcji uczuleniowej często towarzyszą inne symptomy, takie jak wodnisty katar, suchy kaszel albo świszczący oddech.

Co można zrobić:

Przyłóż do oczu chusteczki zmoczone zimną wodą, możesz też wpuścić po kropelce „sztucznych łez”, które usuną alergeny.

Kiedy do lekarza:

Jeśli po dwóch, trzech dniach objawy nie ustąpią, idź do okulisty. Lekarz przepisze ci preparaty antyhistaminowe, steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także zaleci konsultację u alergologa, który ustali, na co jesteśmy uczuleni.

„Sklejone” powieki świadczą o infekcji

Objawy:

Spojówka jest silnie przekrwiona, a w kącikach gromadzi się ropna wydzielina. Rano wydzielina jest tak obfita, że skleja rzęsy, uniemożliwiając otwarcie powiek. Bakteryjnemu zapaleniu spojówek może towarzyszyć ropny katar, infekcja gardła, a nawet zapalenie oskrzeli. Zdarza się, zwłaszcza u dzieci, że chory, pocierając zakatarzony nos, przenosi drobnoustroje do oka. Zazwyczaj zakażeniu ulega najpierw jedno oko, a potem infekcja bakteryjna rozwija się w drugim.

Co robić:

Przemyj oczy letnią, przegotowaną wodą. W ten sposób usuniesz cieknącą wydzielinę. Wychodząc z domu, pamiętaj o założeniu okularów przeciwsłonecznych – chronią one chore oko przed podrażnieniem przez słońce, wiatr i pyłki. Noś szkła do czasu, aż całkowicie się wyleczysz.

Kiedy do lekarza:

Im szybciej, tym lepiej. Gdy tylko zauważysz ropną wydzielinę, idź do okulisty. Bakteryjne zapalenie oka może bowiem poważnie uszkodzić wzrok. Lekarz przepisze ci antybiotykowe krople i maści do oczu dostępne jedynie na receptę.

Silne pieczenie to objaw suchego oka

Objawy:

Masz wrażenie, że pod powiekami utkwiły ci ziarenka piasku. Spojówka jest przekrwiona i piekąca.

Co robić:

Wietrz pomieszczenia, w których przebywasz, i używaj profesjonalnych nawilżaczy powietrza. Pamiętaj o mruganiu powiekami wtedy, gdy dużo czytasz, oglądasz telewizję, pracujesz przy komputerze. Dzięki temu nawilżasz oczy.

Kiedy do lekarza:

Kilka razy dziennie wkraplaj do worka spojówkowego tzw. sztuczne łzy. Gdy po kilku dniach stosowania preparatu dolegliwości nie miną, udaj się na konsultację okulistyczną.

Podziel się ze znajomymi