Problemy z woreczkiem żółciowym

Dodano: 13:19 13 grudnia 2016
Aktualizowano: 13:19 13 grudnia 2016
Źródło:

Kiedy po obfitym posiłku zaczynacie odczuwać dolegliwości takie jak promieniująca kolka, a także nudności, a nawet wymioty, to może oznaczać problemy z woreczkiem żółciowym (prawidłowa nazwa to pęcherzyk). To powinien być dla nas znak ostrzegawczy.

To nie jedyne objawy, które się w takiej sytuacji mogą pojawić. Nadmierne pocenie, gorączka, ból głowy i dreszcze, to symptomy związane z kamicą nerkową, albo zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Woreczek służy do magazynowania żółci, a także jej zagęszczania. „Trzyma się” ją tam do momentu, kiedy będzie potrzebna do trawienia pokarmów. W momencie gdy pojawia się problem, to zaczynają się pojawiać tam tak zwane złogi, to z kolei w dłuższej perspektywie powoduje podrażnienia i stany zapalne.

Jeśli chcemy ich uniknąć, musimy wprowadzić pewne zmiany w diecie. Przede wszystkim w takiej sytuacji należy unikać potraw w których znajdują się warzywa strączkowe. To przy problemach z woreczkiem żółciowym przykaz bezwzględny. Powinniśmy też unikać takich produktów żywnościowych jak por i rzodkiewka. Starajmy się również nie jeść tłustych potraw (takich jak chociażby niektóre zupy).

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim o tym, żeby zawsze jeść śniadanie. To najważniejszy posiłek w ciągu dnia, również jeśli chcemy uniknąć problemów z woreczkiem żółciowym. Kolejna sprawa to regularność. W ciągu dnia powinniśmy jeść 4, lub 5 posiłków. Najlepiej, aby były one o stałych porach. Unikajmy smażonych potraw. Ostrożnym trzeba być również w przypadku odgrzewania jedzenia, które zostało nam na przykład z dnia poprzedniego.

Zdecydowanie więcej w naszej diecie potrzeba jest błonnika. Dlatego szukajmy warzyw, czy produktów pełnoziarnistych, które go zawierają. Jeśli lubisz mocną kawę, to niestety nie mamy dla Ciebie dobrej wiadomości. Trzeba będzie z niej zrezygnować. Generalna zasada jest prosta. Unikajcie potraw, które są ostre i mogą podrażniać i utrudniać proces trawienia.

Podziel się ze znajomymi