Problemy z trzustka

beautiful young woman stomachache on white background
Dodano: 12:56 23 sierpnia 2013
Aktualizowano: 12:56 23 sierpnia 2013
Źródło:

 

 

 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromną rolę w naszym organizmie odgrywa trzustka. Nawet w sytuacji, kiedy jest ona chora, możemy o tym nie wiedzieć. Wynika to, po pierwsze z tego powodu, że trzustka wciąż wykonuje swoją pracę, a objawy niektórych chorób z nią związanych są nieoczywiste.

Zanim o konkretnych problemach związanych z trzustką, musimy uświadomić sobie, jak ogromną rolę spełnia ona w naszym organizmie. To dzięki niej w głównej mierze odbywa się w naszym ciele przemiana materii. Trzustka wspomaga między innymi trawienie tłuszczy, białek i węglowodanów. To jednak nie wszystko. Dzięki trzustce nasz organizm może regulować poziom cukru. Wytwarza ona insulinę i glukagon. To one są odpowiedzialne za wspomniany poziom cukru i wspomagają proces przemiany materii.

Trzustka to niezmiernie „wytrzymały” narząd. Niektóre z jego funkcji są aktywne nawet w sytuacji kiedy jest on zniszczony w ogromnym stopniu. Problem z trzustką polega na tym, że spora część objawów jest nieoczywista. Często są one przez bagatelizowane, lub przypisywane innemu, mniej szkodliwemu problemowi. Przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak zachowuje się nasz organizm po jedzeniu. Częste wzdęcia po posiłkach, ale również wymioty mogą świadczyć o problemach z trzustką.

Kolejne objawy, które mogą świadczyć o tym, że z opisywanym narządem nie do końca jest dobrze, jest utrata apetytu i nagły spadek wagi. Te symptomy niekoniecznie muszą oznaczać uszkodzenia trzustki. Nie oznacza to oczywiście, że mamy je zbagatelizować. O problemach z trzustką może również świadczyć ból w okolicach lewego podżebrza. Osłabienie to również jednej z symptomów. Dotyczy on między innymi przewlekłego zapalenia trzustki.

To oczywiście jedynie główne objawy. Najważniejsze w sytuacji, w której zauważymy takie symptomy, jest wizyta u lekarza. Aby nie dopuścić do problemów z trzustką, dobrze jest stosować pewne profilaktyczne „kroki”.

Podziel się ze znajomymi