Problemy z nerkami


Administrator

Dodano: 13:17 18 czerwca 2013
Aktualizowano: 13:20 18 czerwca 2013
Źródło:

To dość powszechne schorzenie. Liczby są w tym przypadku bezlitosne. Szacuje się, że co 10 mieszkaniec naszego kraju może mieć problemy właśnie z nerkami. Niestety, niewiele osób bada się pod tym kątem, dlatego też często nie mam nawet pojęcia o tym, że coś złego dzieje się z nerkami.

To właśnie rozpoznanie problemu wysuwa się tutaj na plan pierwszy. Na szczęście istnieje kilka objawów, które mogą wskazać, że coś jest nie tak jak powinno. Musimy je obserwować, bo odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby, daje nam większe szanse na normalne funkcjonowanie. Nerki to przede wszystkim mocz i to właśnie na nim skupimy się w pierwszej kolejności.

Czy często budzicie się w nocy, właśnie po to, aby odwiedzić łazienkę? To pierwszy objaw, który powinien nas zastanowić. W przypadku panów może on też oznaczać problemy z prostatą. Wiele zależy od tego w jakim wieku jest mężczyzna. Dobrze jest też obserwować jak wygląda mocz. Jeśli na przykład jest on pienisty, to może oznaczać właśnie problemy z nerkami. Czego jest to efektem? Jeśli mocz się pieni, to znak, że znajduje się w nim białko. Gdyby nasze nerki były zdrowe, to nie powinien się on tam znaleźć.

Odrębną kwestię stanowi krew w moczu. Najczęściej jej nie widać i zwiększona jej ilość można wykryć tylko i wyłącznie w badaniach. Stąd też potrzeba regularnych wizyt u lekarza. Może się jednak zdarzyć, że krew będzie rozpoznawalna. To ma miejsce w sytuacji, kiedy nerki w sposób nagły przestają prawidłowo funkcjonować. Częste parcie na pęcherz również oznacza problemy.

Zwróćcie również uwagę na to, czy nie jesteście opuchnięci. Jeśli Wasze nerki zaczynają źle funkcjonować i nie radzą sobie z filtrowaniem wody, to może się to objawiać właśnie w taki sposób. Obrzęk pojawia się przede wszystkim na stopach (wokół kostek), rękach i twarzy. Jeśli odczuwacie ciągłe zmęczenie, to również może oznaczać problemy z nerkami. Jest to wynikiem mniejszej ilości czerwonych krwinek, a powiązane jest to z hormonem produkowanym przez nerki – erytropoetyną.

Podziel się ze znajomymi