Porażenie fałd głosowych

z3ZpzWzHLwIRWr6js2zg23uARBC6XG.jpg


Administrator

Dodano: 10:03 14 grudnia 2012
Aktualizowano: 10:14 14 grudnia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Objaw, o którym wspominałem to duszność. Z ręką na sercu ile razy zdarzyło się Wam potraktować go nienależycie. Przecież to, że mam problemy z oddychaniem zapewne jest spowodowane tym, że ostatnia większa aktywność fizyczna sięga czasów szkoły średniej albo w najlepszym wypadku studiów. Lekceważenie tego objawu nie jest jednak dobrym pomysłem. Porażenie fałd głosowych „pokazuje się” nie tylko poprzez duszności w czasie jakiegoś większego wysiłku, również w tak zwanej sytuacji spoczynkowej możemy mieć problemy z oddychaniem. Same fałdy głosowe odpowiadają za trzy ważne funkcje. Po pierwsze, biorą udział w oddychaniu, a po drugie w tworzeniu głosu, a więc między innymi mówieniu. Trzecia funkcja określana jest jako obronna. To dzięki niej kiedy coś jemy, to zamykamy drogi oddechowe, a więc nie zakrztusimy się.

Istnieje kilka przyczyn porażenia fałd głosowych. Może to być na przykład efektem zapalenia mózgu, zaburzeń związanych z guzem czy chociażby kwestie naczyniowe. Sporą część przypadków jest wynikiem uszkodzeń nerwów, na przykład krtaniowego czy błędnikowego. Duszność to nie jedyny objaw tego zdrowotnego problemu. Zdarza się, że fałdy głosowe mogą być unieruchomione. Oczywiście sami nie stwierdzimy, czy dopadła nas jakaś choroba, musimy udać się do lekarza, aby ten przeprowadził odpowiednią diagnostykę. Z jednej strony sprawdza on czy istnieją jakieś okoliczności związane z występującymi objawami. Wykonuje się oczywiście też specjalistyczne badanie krtani.

Porażenie fałd głosowych leczy się za pomocą leków. Stosuje się preparaty przeciwzapalne, ale także które mają działanie przeciwobrzękowe. Mogą być również konieczne inhalacje z olejków zawierających witaminy. Ostatnią z możliwości jest interwencja chirurgiczna. Może być konieczne wykonanie tracheotomii, aby umożliwić choremu oddychanie.