Plamy na oczach


Administrator

Dodano: 08:28 17 maja 2012
Aktualizowano: 08:34 17 maja 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Czy mogą być one szkodliwe lub też mieć negatywny wpływ na nasz wzrok? To naturalne pytania, które pojawiają się w momencie podjęcia tematu plam na oczach. Co tak naprawdę o nich wiemy?

No właśnie. Plamy na oczach kojarzą na się jednoznacznie z czymś, co w znaczący sposób odznacza się na naszych oczach. Można wymienić trzy rodzaje takich zmian, które pojawiają się najczęściej. Są to cysty, tłuszczyki i skrzydliki. Wszystkie występują na spojówkach. Zacznijmy od tych pierwszych, bo nie wymagają one żadnego leczenia. Cysty to przezroczyste i ograniczone torbiele (chociaż z racji wielkości lepiej byłoby je określić jako „torbielki”). Przy rąbku rogówki mogą wystąpić żółte guzki (są one miękkie). To tłuszczyki. Jeśli wasze oczy są bardzo często narażone na czynniki drażniące, to wtedy są one wokół poszerzonych naczynek. Tłuszczyków również w zasadzie się nie leczy, ale są one (a dokładniej rzecz biorąc mogą być) sygnałem ostrzegawczym, że niedługo pojawią się skrzydliki. One najczęściej usadawiają się na rogówce, bliżej części nosowej naszej twarzy. Przypominają nieco wyglądem skrzydła owada i jeśli są większe, to wymagają działania chirurgicznego.

To jednak nie wszystko, co może pojawić się na rogówce. I tak na przykład wypada wspomnieć o zmianach barwnikowych. Szczególnie u dzieci i młodzieży taka forma plam występuje bardzo często. Nie stanowią one co prawda większego zagrożenia, ale dobrze byłoby je usunąć operacyjnie zanim wkroczymy w wiek dorosły. Skórzak to przykład złośliwych zmian na rogówce. Mogą one przybierać różne kształty, zresztą podobnie jest z ich kolorem. Praktycznie zawsze kończy się to zabiegiem chirurgicznym, tym bardziej że bardzo często takie zmiany się rozrastają i mogą stanowić zagrożenie. Tak jest na przykład z czerniakiem, który możecie skojarzyć z problemem skórnym. To dobry tok rozumowania z tą różnicą, że w tym wypadku jest on dużo łagodniejszy od tego, który może wystąpić na waszej skórze.

Jak więc widać takich zmian, które pojawiają się na oczach, może być całkiem sporo, dlatego niezmiernie istotne jest częste i regularne badanie wzroku.

Podziel się ze znajomymi