Ostre zapalenie oskrzeli

n58g7hbiHI35vRoVJFd7yAH5C0o3NF.jpg


Administrator

Dodano: 07:32 29 listopada 2011
Aktualizowano: 07:39 29 listopada 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Oskrzela to część układu oddechowego znajdująca się pomiędzy tchawicą a oskrzelikami. Ich zadaniem jest doprowadzanie i odprowadzanie powietrza do i z płuc. Stan zapalny tego narządu dopada nas najczęściej jako powikłanie po grypie, przeziębieniu lub innym stanie zapalnym dróg oddechowych, ale wywołują je także niektóre wirusy i bakterie, a choć najczęściej zachorowania odnotowuje się późną jesienią, zimą i z początkiem wiosny to zachorować na nie można o każdej porze roku. Na zapalenie może zachorować każdy i w każdym wieku, jednak częściej choroba ta dotyka chłopców. Rozpoznaje się dwa rodzaje zapalenia oskrzeli: zapalenie ostre i przewlekłe.

Ostre zapalenie oskrzeli objawia się przede wszystkim męczącym kaszlem, bardziej uporczywym o poranku, początkowo suchy, drażniący i często pojawia się napadami. Napady te kończą się odkrztuszeniem wydzieliny. Często występuje uczucie „pieczenia” w klatce piersiowej i świszczący oddech, a w wydzielinie może pojawić się krew. Stanowi zapalnemu często towarzyszy ból głowy, gardła, tchawicy czy bóle kostne, może być poprzedzony bólem gardła czy krtani.

Gdy zapalenie jest pochodzenia bakteryjnego wzrasta temperatura, a wydzielina – jej ilość i barwa zmienia się. Przy nadkażeniu bakteryjnym staje się ona bardziej obfita, ropna, zmienia także barwę na zielonkawą lub białą. W takim przypadku konieczne jest podanie antybiotyku. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe ale przede wszystkim wykrztuśne i rozkurczowe. Należy wspomnieć i pamiętać, iż zapalenie oskrzeli należy leczyć farmakologicznie po konsultacji z lekarzem. Nie powinno się leczyć samodzielnie, gdyż nieprawidłowo leczone lub niedoleczone może doprowadzić do przewlekłego zapalenia, które jest trudne do wyleczenia. Lekarz zaleci pozostanie w łóżku na okres 7 dni. Leżąc, powinno się co jakiś czas przewracać z jednego boku na drugi, co jest pomocne przy odrywaniu i wykrztuszaniu wydzieliny. Podczas leczenia chory powinien pić dużo płynów – wody mineralnej, różnych herbat, także owocowych, ziołowych (na przykład z zawartością prawoślazu).

Na zapalenie oskrzeli w znacznym stopniu narażone są osoby palące papierosy, przebywające w suchym, klimatyzowanym pomieszczeniu, a także w pomieszczeniach zadymionych, zakurzonych lub w inny sposób zanieczyszczonych. Rozwojowi stanu zapalnego oskrzeli sprzyja także przebywanie w miejscach niewietrzonych i zatłoczonych oraz zimne powietrze.

Podziel się ze znajomymi