Ostre zapalenie trzustki

Woman Suffering From Stomach Ache
Dodano: 09:19 17 stycznia 2014
Aktualizowano: 09:19 17 stycznia 2014
Źródło:

Jest to choroba najczęściej związana z nadużywaniem alkoholu. Drugą z przyczyn jest kamica nerkowa. Rozpoznania ostrego zapalenia trzustki dokonuje się poprzez obserwację objawów klinicznych, a także przez konkretne badania (np. USG).

Ostre zapalenie trzustki, to choroba która ma gwałtowny przebieg. Występuje również forma przewlekła tego problemu zdrowotnego. Charakteryzuje się ona długoletnim trwaniem i nieodwracalnymi zmianami. Powodem, podobnie jak w przypadku ostrego zapalenia trzustki, może być nadużywanie alkoholu.

W przypadku opisywanej tutaj formy choroby, przebieg może być naprawdę ciężki. Ważne jest w jego przypadku, aby leczenie odbywało się w szpitalu. Najczęstszymi objawami ostrego zapalenia trzustki są: bardzo silny ból brzucha i gorączka. Symptomom tym mogą towarzyszyć również inne, takie jak nudności i wymioty. W przypadku ostrego zapalenia trzustki może też wystąpić niedrożność jelit. Wzdęcia i bóle mięśniowe, to też objawy występujące przy tej chorobie. Ostra forma zapalenia trzustki, to także symptom Cullena i Turnera. Pierwszy z objawów, to tak zwane podbiegnięcie krwawego wokół pępka. Symptom Turnera to z kolei, podbiegnięcie krwawe w okolicach lędźwiowych. W przypadku ostrego zapalenia trzustki pewnego rodzaju ulgę przynosi nam pozycja siedząca, lub skulona.

Rozpoznania, jak zostało wspomniane we wstępie, dokonuje się poprzez obserwację objawów, a także badania. Oprócz USG wykonuje się również tomograf. Samo leczenie rozpoczyna się od ustalenia konkretnej diety. Następnie pojawia się konieczność „włączenia” tak zwanego odżywiania dojelitowego. Podaje się również tabletki przeciwbólowe, a także leki rozkurczowe. Kontroluje się również funkcje organizmu ze szczególnym uwzględnieniem pracy nerek. Chory na ostre zapalenie trzustki jest leczony w oddziale chirurgicznym. Co ważne, każda osoba u której występuje ta choroba, traktowana jest odgórnie w taki sposób, jakby to zapalenie trzustki miało bardzo ciężki przebieg.

Podziel się ze znajomymi