Osteoporoza – geneza, leczenie

Dodano: 14:23 21 sierpnia 2008
Aktualizowano: 13:15 2 lipca 2012
Źródło:

Osteoporoza jest poważną, przewlekłą chorobą prowadzącą do trwałych ubytków w tkance kostnej. Początkowo dochodzi do jej odwapnienia – taki stan nazywamy osteopenią. Następnie znaczne ścieńczenie lub poprzerywanie beleczek kostnych powoduje powstawanie porów w tkance kostnej, czyli osteoporozę.

Niedobór witaminy D dodatkowo zmniejsza wytrzymałość kości na urazy, uniemożliwiając prawidłowe nasycenie ich jonami wapnia. Osteoporoza znacznie częściej dotyczy kobiet lub mężczyzn. Jest to związane z mniejszą masą kostną, a także wcześniejszym występowaniem menopauzy u kobiet niż andropauzy u mężczyzn. Nasileniu zmian sprzyja palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak ćwiczeń i aktywności fizycznej, które pobudzają tkankę kostną do wzrostu i mineralizacji. Osteoporoza nie daje właściwie żadnych objawów ostrzegawczych. Pojawiające się bóle kręgosłupa i stawów przypisujemy istnieniu zmian zwyrodnieniowych. Często pierwszym objawem osteoporozy są patologiczne złamania kości; powstają one na skutek drobnego urazu, który dla osoby zdrowej nie stanowi zagrożenia nawet samoistnie. Typowe są zgnieceniowe złamania kości przedramienia w okolicy nadgarstka i złamania kości szyjki udowej. Bardzo niebezpieczne dla osób chorych na osteoporozę są wszelkiego rodzaju upadki. Upadek na biodro może być przyczyną złamania kości szyjki udowej. U osób w wieku podeszłym prowadzi to do długiego unieruchomienia, a nawet trwałego kalectwa. Aby w porę wykryć „cichego złodzieja” tkanki kostnej, osoby z grupy zwiększonego ryzyka powinny profilaktycznie zgłosić się na badanie densytometryczne, czyli badanie gęstości kości. Można wtedy wykryć stan poprzedzający osteoporozę, czyli osteopenię lub rozpoznać osteoporozę. Gęstość kości bada się również za pomocą tomografii komputerowej lub ultrasonografii. Zdjęcie rtg. uwidaczniają powikłania zaawansowanej osteoporozy, czyli złamania. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia, ponieważ możemy zahamować lub zmniejszyć tempo zaniku kostnego, ale odbudowanie utraconej już tkanki kostnej jest bardzo trudne i długotrwałe. Najważniejsza jest profilaktyka osteoporozy, którą należy już rozpocząć od dzieciństwa. Prawidłowa, bogata w wapń dieta i aktywny tryb życia pozwalają uzyskać wysoką szczytową masę kostną w wieku dorosłym, co zmniejsza zagrożenie.W diecie należy eliminować potrawy odwapniające, zawierające fosfor i jego związki: mięso, wędliny, czekoladę, sery topione a także warzywa, w których obecny jest kwas szczawiowy: szpinak, rabarbar, pomidory,. Wpływają one bowiem na poziom wapnia w naszym organizmie. Do jadłospisu warto wprowadzić produkty bogate w wapń: mleko, żółte sery, kapustę włoską, brokuły, por, seler, ziemniaki, koper włoski. Duże znaczenie w leczeniu w/w choroby ma zażywanie witaminy D. Pamiętajmy jednak, że to nie tylko kapsułki. Dostarczają jej także kąpiele słoneczne, tran oraz wątroba dorsza, halibuta, tłuszcz ryb: tuńczyka i sardynek, masło, żółtka jaj.

Kuracje ludowe

Skorupki z kilku jajek umyć gorącą wodą i osuszyć. Gdy wyschnął sproszkować w młynku do kawy. Przyjmować 1 łyżeczkę dziennie z płynami, lub dosypywać do potraw. W miesiącach zimowych można podwoić dawkę.

100 gram soku z rzepy podzielić na 3 części, pić rano, w południe i wieczorem. Kuracja trwa przez miesiąc, po jej zakończeniu i 2-tygodniowej przerwie można ją powtórzyć.

Kąpiele

1 kilogram pruszu siana zalać 4-5 litrami wody. Zagotować pod przykryciem aż do wystygnięcia. Przecedzić i wlać do wanny. Dopełnić wodą nie przekraczającą 40 stopni Celsjusza. Czas kąpieli – do 15 minut. Stosować kilka razy przez 3 dni.

Po 25 gram kłączy tataraku i kory dębu oraz 100gr ziela macierzanki zalać 2 litrami wody. Ogrzewać na wolnym ogniu przez pół godziny. Odstawić na 15 minut, przecedzić i wlać odwar do wanny. Dopełnić ciepłą wodą. Czas kąpieli do 20 minut.

Podziel się ze znajomymi