Opryszczka jamy ustnej

a8NfAN8wIdOFOA14Twbs9dWZ93ZlY8.jpg


Administrator

Dodano: 13:04 23 kwietnia 2013
Aktualizowano: 13:30 23 kwietnia 2013
Źródło:

To jedno z częściej przytrafiających się nam zakażeń związanych z wirusami HSV1 i HSV2. Opryszczka może dotknąć narządów płciowych, jamy ustnej, ale może być związana również z zapaleniem opon mózgowych.

Opryszczka jamy ustnej może przebiegać w różny sposób. Objawy oczywiście są podobne, chodzi o samo natężenie schorzenia. Opryszczka jamy ustnej należy do grupy tak zwanych pierwotnych zakażeń (wspomnianym we wstępie wirusem). Chodzi o ten oznaczony skrótem HSV1. Jego cechą charakterystyczną jest to, że może on przebywać w naszym organizmie w sposób utajony i dawać objawy co pewien czas. To właśnie z tym związany jest fakt, że opryszczka jamy ustnej powraca co jakiś czas. Wirus ten w zasadzie funkcjonuje w naszym organizmie przez całe życie, co pewien czas dając objawy.

Do zakażenia może dojść na dwa sposoby. Po pierwsze, bezpośrednio od osoby, która ma w sobie wirus. Zarażenie w tej sytuacji związany jest wymianą śliny (całowanie – określane też jako sposób bezpośredni), oraz poprzez kontakt z przedmiotami, na których znajdują się wirusy od osoby zarażonej. Zakażenie pojawia się najczęściej w dwóch przedziałach wieku. Pierwszy okres kiedy może pojawić się opryszczka jamy ustnej, to czas do 5 roku życia. Następnym etapem to już dorosłe życie, kiedy dużo bardziej prawdopodobne jest zarażenie poprzez pocałunek.

Objawy? To przede wszystkim zmiany w okolicach ust (bąble, itd.) – czasem pojawiają się czerwone krosty na języku. Osoba, która cierpi na opryszczkę jamy ustnej może również odczuwać bóle mięśni, czasem pojawia się również gorączka. Zmiany, które pojawiają się w okolicach ust mogą być dość bolesne (zdarza się, że swędzą).

Leczenie opryszczki jamy ustnej może być bardzo długie. Wiele zależy od tego jak poważne jest zakażenie i objawy. Stosuje się przede wszystkim doustne leki przeciwwirusowe. Same w sobie nie leczą one choroby, ale powodują zmniejszane objawów, a także skracają czas ich występowania. Ich zadaniem jest też zapobieganie nawrotom opryszczki jamy ustnej.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi