Opryszczka – bolesne pęcherzyki

Dodano: 09:11 13 listopada 2008
Aktualizowano: 14:27 24 stycznia 2012
Źródło:

Z minuty na minutę zwiększający się obrzęk, zaczerwienienie, w końcu pojawienie się pęcherzyków utrudniających jedzenie i mówienie to klasyczne objawy dokuczliwej choroby wirusowej- opryszczki. Objawy zakażenia mogą wystąpić na skórze, a także błonach śluzowych jamy ustnej, oczu, narządów płciowych, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zakażenie wirusami opryszczki prawdopodobnie jest jedną z przyczyn powstawania nowotworów narządów płciowych. Wirusy mogą również zaatakować końcowy odcinek przewodu pokarmowego co sprawia, że w okolicach odbytu odczuwamy pieczenie i ból podczas wypróżniania. Jednym z objawów mogą być zaparcia.

Opryszczką można zarazić się w każdym wieku. Źródłem zakażenia są osoby z widocznymi objawami choroby lub nosiciele, u których wirusy „przytaiły” się czekając na warunki sprzyjające rozwojowi, którym może być oziębienie, silne przegrzanie, gwałtowne zmiany pogody i klimatu, a także inne infekcje, ponieważ obniżają odporność organizmu. Na zakażenia podatniejsi są alergicy, u których występują zmiany skórne. Rozwojowi wirusa opryszczki sprzyja silne nasłonecznienie i stres.

W większości przypadków z wirusami opryszczki organizm sam sobie poradzi. Po 7-10 dniach zmiany mijają samoistnie. Jednak pęcherzyki szybciej zagoją i przyschną, gdy będziemy uważać, by ich nie zamoczyć i nie zerwać podczas wycierania ręcznikiem. Pomocne bywają środki wysuszające, takie jak maść cynkowa, spirytus salicylowy, alkoholowy roztwór fioletu gencjany, niektóre zasypki np. Alantan i Dermatol. Pęcherzyki można także delikatnie przemywać nalewką z kłącza pięciornika. Zabójczo na wirusy działa również propolis (kit pszczeli), jednak u niektórych osób może on wywołać dodatkowe podrażnienia i odczyny uczuleniowe. Jeżeli opryszczka zaatakuje błony śluzowe, płukanie ich środkami odkażającymi, np. Septosanem, Azulanem, nadmanganianem potasu działa łagodząco i odkażająco, zapobiegając dodatkowym zakażeniom. Pęcherzyki opryszczkowe, zawierające ropną wydzielinę powinien obejrzeć lekarz, ponieważ niekiedy niezbędne jest podanie choremu antybiotyków. W aptekach dostępne są środki działające na wirusy opryszczki m.in. Vratizolin, Zovirax, Serol. Medycyna naturalna proponuje leczenie opryszczki m.in naparami ziół i sokami roślin.

Ziołolecznictwo:

-1 łyżeczkę ziela przytulii zaparzyć 1 szklanką wrzątku. Odstawić do naciągnięcia na 5 minut. Letnim naparem płukać usta kilkakrotnie w ciągu dnia.

-1/2 łyżeczki piołunu zalać 1 szklanką wrzątku. Przykryć i odstawić do naparzenia na 5 minut. Ciepłym naparem płukać usta 2 razy dziennie. Kuracja skuteczna także w leczeniu przykrego zapachu z ust.

-Obrać 2 lub 3 duże ziemniaki i wycisnąć z nich sok w sokowirówce. Płukać 3 razy dziennie . Do jednego płukania potrzeba 1/3 szklanki soku.

Podziel się ze znajomymi