Odbudowa chrząstki kolanowej


Administrator

Dodano: 12:12 25 kwietnia 2013
Aktualizowano: 12:28 25 kwietnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Uszkodzenie chrząstki stawowej akurat w tym miejscu (w kolanie) może być dla nas poważnym problemem. Związane to jest między innymi z utrudnieniami dotyczącymi poruszania się. Ból, a także mniejsza ruchomość stawu – to nieodzowne elementy związane z uszkodzeniem chrząstki w tym miejscu.

Do uszkodzenia może dojść w wyniku działania wielu czynników. Jest to związane między innymi z samą chrząstką stawową. W porównaniu do kości jest ona dużo mniej odporna między innymi na rozciąganie czy nacisk. Z drugiej strony jednak, chrząstka jest gładka i bardziej odporna na tarcie, niż kości. Jeśli chodzi o przyczyny uszkodzenia chrząstki kolanowej, najczęściej jest to efekt zsumowania wielu mikrourazów, które ją dotykają. Wiele zależy też od naszej aktywności fizycznej. Najbardziej narażeni na uszkodzenia chrząstki kolanowej wydają się nam być więc sportowcy. To prawda, ale również osoby cierpiące z powodu otyłości, mogą mieć poważne problemy z chrząstką. Inna przyczyna leży w naszym wieku. Im starsi jesteśmy tym większe prawdopodobieństwo problemów ze stawami.

Jeśli chodzi o odbudowę chrząstki kolanowej, to do pewnego momentu istniały w zasadzie tylko metody operacyjne. Obecnie metod jest dużo więcej, chociaż część z nich wciąż jest na etapie eksperymentów. Jednym ze sposobów na odbudowę ( regenerację) chrząstki są zastrzyki w kolano. Brzmi to co prawda niemiło, ale może nam pomóc.

Istnieje również spora grupa preparatów, których głównym zadaniem ma być nie odbudowy chrząstki. Jeśli jednak nie jesteśmy osobami, które są zbytnio aktywne fizyczne (czyli daleko nam do sportowca), to najprawdopodobniej wystarczą nam… zmiany w diecie. Okazuje się, że niektóre ze składników produktów żywnościowych mogą pozytywnie wpływać na stan naszych kości. Jednym z nich jest siarczan glukozaminy. Jest on jednym składników tak zwanej mazi stawowej. Jeśli chcemy dostarczać ten składnik do naszych stawów, to powinniśmy włączyć do diety owoce morza.

Istnieją również suplementy diety zawierające potrzebne przy odbudowie składniki. Studiując skład takich preparatów trzeba zwrócić uwagę, czy są w nich między innymi: witamina B3, C i A.