Objawy stopy cukrzycowej

Gz6fFQfk4cMzLLyK50NO5aX8J8eMOK.jpg


Administrator

Dodano: 08:37 5 maja 2011
Aktualizowano: 13:23 2 kwietnia 2014
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Objawy stopy cukrzycowej. Poważnym powikłaniem cukrzycy, który dotyczy od kilku do kilkunastu procent chorych jest stopa cukrzycowa. Długie i kosztowne leczenie, odpowiednio przeprowadzone może uchronić przed amputacją.

Cukrzyca uszkadza różnej wielkości naczynia tętnicze nóg, w wyniku powolnego zarastania naczyń blaszką miażdżycową stają się one mniej elastyczne. Cząsteczki krwi łatwo się zlepiają ze sobą przez co dochodzi do powstania skrzeplin blokujących przepływ krwi przez żyły i tętnice, w efekcie stopy są źle ukrwione i niedotlenione.

Rozwój choroby sprawia, że stopa przestaje pełnić podstawowe funkcje, stając się źródłem bólu i cierpienia, główne objawy stopy cukrzycowej to:
- łuszczenie i wysuszanie się skóry,
- zaburzenia w odczuwaniu dotyku, temperatury i bólu,
- gorsze gojenie się ran,
- deformacja kości,
- ból nasilający się w nocy,
- bolesne kurcze mięśni, uczucie mrowienia i kłucia w nodze.
- liczne pęknięcia z ogniskami martwicy i owrzodzeń.

Skóra diabetyków upodabnia się do skóry starczej, ma skłonności do maceracji, tworzenia się wysięków, jest mniej odporna na zranienia, skaleczenia i otarcia, a także na bodźce termiczne, promieniowanie UV, substancje chemiczne i zakażenia.

Rozwinięty zespół stopy cukrzycowej wymaga wielokierunkowego i specjalistycznego leczenia, które mimo, iż trudne, długie i kosztowne, jest w pełni skuteczne.

Podziel się ze znajomymi