Objawy półpaśca


Administrator

Dodano: 09:56 25 kwietnia 2013
Aktualizowano: 10:03 25 kwietnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To ostra choroba wirusowa, której głównym winowajcą jest herpes virus varicella. To wirus, który „znany jest” jeszcze z innej choroby. Wywołuje on ospę. Właśnie u osób, które przeszły tę chorobę może się pojawić półpasiec.

Choroba ta ma parę, dość charakterystycznych objawów. Głównym, a przy okazji, dającym szansę niemal bezbłędnej diagnozy co do choroby są czerwone pęcherzyki. Pewną ciekawostką jest to, że niektóre z objawów półpaśca są mylone z… zawałem serca. Dwa, teoretycznie niezwiązane ze sobą problemy, mają podobne objawy (przynajmniej w fazie początkowej). Są to: mrowienie, które odczuwamy w niektórych częściach ciała, a także nagłe pocenie się i złe samopoczucie.

Półpasiec to jednak przede wszystkim wspomniane pęcherzyki. Zaczyna się od pojawienia się czerwonych plam. Następnie ewoluują one w grudki. Dopiero z tych ostatnich powstają wspomniane czerwone pęcherzyki. Są one wypełnione płynem surowiczym. Te zmiany skórne po mniej więcej 7 dniach zaczynają „zasychać”. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że znikną. Najczęściej potrzeba na to kilku tygodni.

Zmiany skórne, co bardzo charakterystyczne dla półpaśca, pojawiają się w okolicach nerwów. Wynika to z tego, że wirus, który jest odpowiedzialny za tę chorobę atakuje wzdłuż zakończeń nerwowych. Objawy zależne są również od tego, z jak ostrą formą choroby mamy do czynienia. Może dojść do powikłań, które w niektórych przypadkach będą z nami „obecne” do końca życia. Jeśli na półpaśca zachorujemy w okolicy 50 roku życia, to bardzo prawdopodobne, że jeśli choroba będzie miała ciężki przebieg, to będą nam potem towarzyszyć nerwobóle. Wymagają one stosowanie leków przeciwbólowych.

Z kolei, leczenia antybiotykami wymaga inne powikłanie związane z półpaścem. Zdarza się, że czerwone pęcherzyki przechodzą w zapalenie skóry. Charakterystyczne w tym wypadku jest silnie zaczerwienie skóry, a także uczucia gorąca, które w tych miejscach występuje. Ostatnim powikłaniem, o którym trzeba wspomnieć jest infekcja gałki ocznej. W takiej sytuacji może również dojść do nawet utraty wzroku.

Podziel się ze znajomymi