Objawy chorób nerek


Administrator

Dodano: 12:35 29 maja 2013
Aktualizowano: 12:44 29 maja 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Problem z tym narządem polega na tym, że bardzo często, kiedy przestaje prawidłowo działać, robi to kompletnie bezobjawowo. Nierzadko również, nawet jeśli objawy się w przypadku chorób nerek pojawiają, to są bagatelizowane, albo przez chorego niezauważone.

Objawy świadczące o chorobach nerek mogą wystąpić w późnym stadiach choroby, a tym samym diagnoza może być postawiona zbyt późno. Chociażby z tego powodu, warto obserwować – oczywiście w miarę możliwości ich pracę, tak aby wiedzieć kiedy należy zgłosić się do lekarza. Istnieje co najmniej kilkanaście objawów, które powinny nas zainteresować. Zacznijmy od pienienia się moczu. Oznacza to dużą ilość białka w nim. W normalnej sytuacji, nerki nie wypuszczają tego cennego składnika. Kolejny objaw, który powinien nas zaniepokoić to zmiana koloru moczu na czerwony, lub czerwonobrunatny. Jeśli sytuacja ma charakter ciągły, to może oznaczać problemy z filtrowaniem przez nerki. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z uszkodzeniem błony, która ma się zajmować oczyszczaniem. Tu warto zaznaczyć, że nie jest to objaw jednoznacznie świadczący o problemie z nerkami.

Czynnikami, które powinni być znakiem ostrzegawczym jest rzadkie oddawanie moczu, lub jego nadmiar. W tej pierwszej sytuacji mogło dojść do poważnego uszkodzenia nerek. Kiedy mocz oddawany jest zbyt rzadko, dochodzi do jego zagęszczenia, co nie jest dla naszego organizmu dobrą sytuacją. Jest też oczywiście szkodliwe dla samych nerek.

Istnieją objawy, które mogą świadczyć o problemach, ale nie są związane bezpośrednio z oddawaniem moczu. Należą do nich między innymi utrata apetytu, blada skóra i uczucie osłabionych mięśni. Są to tak zwane objawy niespecyficzne, ale w żadnym wypadku nie można ich bagatelizować. Mogą one też oznaczać poważne problemy z nerkami. W zasadzie wszystkie powyżej opisane objawy, powinny zmusić nas do wizyty u lekarza. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że im wcześniej zostaną zdiagnozowane ewentualnie nieprawidłowości, tym lepiej dla nas i naszych nerek.

Podziel się ze znajomymi