Objawy zapalenia płuc

Dodano: 12:31 31 października 2013
Aktualizowano: 12:31 31 października 2013
Źródło:

To choroba, która może mieć poważne konsekwencje, szczególnie u dzieci. Zapalenie płuc może być wywoływane zarówno przez wirusy, bakterie jak i grzyby. Często pierwsze symptomy tej choroby są mylone z innymi dolegliwościami związanymi z drogami oddechowymi.

O ile przyczyna zapalenia płuc może być związana z różnymi drobnoustrojami, to jednak najczęściej jest ono efektem działania gram dodatniej bakterii tlenowej. Choroba ta może mieć również podłoże alergiczne, a nawet chemiczne (są to jednak przypadki rzadziej występujące). Nieleczone zapalenie płuc może mieć poważne konsekwencje, a – według organizacji WHO – choroba ta jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci dzieci poniżej 5 roku życia.

Pierwsze symptomy nie są zbyt charakterystyczne i dlatego bardzo często zrzucane są na karb innych dolegliwości związanych z układem oddechowym. Na początku pojawia się ból w mięśniach, osłabienie i gorączką. Kolejny symptom – występujący również przy innych chorobach -to suchy kaszel. Co więc powinno wzbudzić naszą podejrzliwość? Po pierwsze, ból przy wdychaniu powietrza. Wspomniany kaszel w przypadku zapalenia płuc w pewnym momencie zaczyna współwystępować z plwociną. Przy tej chorobie będziemy również odczuwać ból zlokalizowany w okolicach naszych płuc. Gorączka, która początkowo może być niska, bardzo szybko rośnie. To też jest objaw świadczący o zapaleniu płuc. W zasadzie wszystkie tutaj wymienione symptomy powinny nas postawić w „stan gotowości”. Są też takie objawy, które występują przy tak zwanym atypowym zapaleniu płuc. W takim wypadku kaszel może być cały czas suchy. Pojawia się również biegunka, a także nudności i wymioty.

Leczenie zapalenia płuc jest zależne między innymi od tego co jest przyczyną choroby. Stosuje się więc zarówno antybiotykoterapię, jak i leki których zadaniem jest „zmniejszanie” konkretnych objawów. Przy zapaleniu płuc możemy więc być zmuszeni do przyjmowaniem preparatów przeznaczonych do zwalczaniu gorączki, czy też kaszlu.

Podziel się ze znajomymi