Objawy choroby Hashimoto

Dodano: 06:55 21 sierpnia 2014
Aktualizowano: 10:27 24 sierpnia 2014
Źródło:

To najczęściej występująca przyczyna pierwotnej niedoczynności tarczycy. Choroba ta ma charakter autoimmunologiczny i nierzadko współwystępuje z innymi dolegliwościami tego typu. Zapalenie tarczycy Hashimoto po raz pierwszy opisano w 1912 roku. Ten problem zdrowotny określa się również jako wole limfocytarne.

Istnieje duży problem ze zdiagnozowaniem choroby Hashimoto. Zazwyczaj do rozpoznania dochodzi w przypadku, kiedy osiąga ona już postać rozwiniętą. Początek choroby Hashimoto jest najczęściej trudny do uchwycenia. Ten problem zdrowotny dotyka głównie kobiet. Choroba Hashimoto może pojawić się u dzieci, ale najczęściej występuje u osób między 45, a 65 rokiem życia.

Jednym z objawów tego problemu zdrowotnego jest stopniowe powiększanie się tarczycy. Tworzy twarde i spoiste wole, które przy dotyku może boleć. Może ono również powodować uczucie ucisku w gardle. W początkowej fazie rozwoju choroby tarczyca wydziela prawidłową ilość hormonów, lub ich poziom jest nieco zawyżony. Tak naprawdę dopiero po kilkunastu latach, może pojawić się niedoczynność tego gruczołu. Zaczynają występować objawy, ale nie są on tak na tyle charakterystyczne, aby wskazać ich źródło. Ciągłe zmęczenie, senność, a także kłopoty z koncentracją mogą mieć wiele innych przyczyn. Częsta zmienność nastroju, to również nie jest bardzo charakterystyczny symptom danej choroby – w tym wypadku zapalenia tarczycy  Hashimoto.

W przebiegu tego problemu zdrowotnego występuje również większa skłonność do stanów depresyjnych. Objawia się on też suchością i szorstkością skóry, wypadaniem włosów, a także częstymi zaparciami. Choroba Hashimoto związana jest z wyższym poziomem cholesterolu. W jej przebiegu może pojawić się nieuzasadnione nawykami żywieniowymi tycie. Choroba ta objawia się obfitymi miesiączkami. Osoby na nią cierpiące dużo szybciej marzną. W przypadku dzieci główne objawy, to niski wzrost i problemy z przyswajaniem wiedzy.

Wszystkie te objawy mogą świadczyć o chorobie Hashimoto, ale nie muszą. Są to tak naprawdę symptomy, które mają różne przyczyny nie zawsze też związane z problemami zdrowotnymi.