Objawy chorób – ból ucha

Dodano: 10:41 14 kwietnia 2014
Aktualizowano: 11:52 14 kwietnia 2014
Źródło:

To jeden z częściej występujących symptomów świadczących o tym, że coś dzieje się w naszym organizmie. Może być spowodowany urazem ucha, ale być też objawem różnych dolegliwości zdrowotnych.

Ból w tej części ciała może być spowodowany infekcjami ucha. To nie jedyny objaw świadczący o takim problemie zdrowotnym. Pojawić się może również charakterystyczna wydzielina z ucha. Na infekcje tego typu narażone są zwłaszcza dzieci. Wynika to z tego, że stosunkowo często cierpią one na przeziębienie i właśnie wtedy ich może pojawić się niejako dodatkowo opisywana dolegliwość.

Infekcje w tym wypadku najczęściej na początku są wirusowe. Jeśli problem ten u dziecka występuje dłużej, to winą za nie obarczone są bakterie należące np. do gatunku Streptococcus pneumoniae. Infekcje ucha dzieli się na ostre i przewlekłe (zwłaszcza ten drugi przypadek, gdy pozostanie nieleczony może być bardzo groźny). Może też dojść do powstania guzowatego tworu zapalnego określanego mianem perlaka.

Ból ucha występuje również jako objaw problemów z zaburzeniem funkcjonowania trąbki słuchowej. Oczywiście nie jest on jedynym i najbardziej charakterystycznym symptomem. W przypadku opisywanej dolegliwości pojawiają się problemy ze słuchem, a także wrażenie ucisku w uchu. Kolejnym problemem w którym może wystąpić opisywany symptom jest nadmiar woskowiny. Jeśli zaniedbamy higienę, to prędzej czy później może ona dać właśnie w taki sposób o o sobie znać.

Silny ból ucha może też wystąpić przy infekcjach gardła. W takiej sytuacji nierzadko jest on tym najbardziej męczącym nas objawem. Jeśli boli nas ząb, to też istnieje prawdopodobieństwo, iż będzie to „promieniowało” właśnie na ucho.

Istnieją w końcu problemy zdrowotne w przypadku których objaw ten pojawia się sporadycznie. Za dobry przykład może tutaj posłużyć nowotwór migdałków. W tym wypadku ból ucha jest najmniej charakterystycznym objawem. Uwagę zwracają przede wszystkim: ból migdałków, powiększenie jednego z nich i krwawienie widoczne we ślinie.