Objaw: ból mostka

9y4YVr4I5l38xwg4I8SJYiCcJTL0B4.jpg


Administrator

Dodano: 10:02 4 marca 2013
Aktualizowano: 10:06 4 marca 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To jedna z tych sytuacji, kiedy dobrze jest przygotować się na to, że rozpoznanie choroby po takim objawie może być dla nas bardzo złą informacją. Wiele zależy od tego w jaki sposób go odczuwamy.

Ból może być na przykład przewlekły i umiejscowiony w dolnej części mostka. Zdarza się jednak, że odczuwany jest praktycznie na całej jego linii. Czasem określa się go jako ból pod mostkiem. Może wystąpić samoistnie i w taki sam sposób znikać. Zdarza się jednak, że powstaje w wyniku wysiłku albo stresu. Wszystko to są niezmiernie ważne informacje dla lekarza, którego zadaniem będzie zidentyfikowanie, czego znakiem jest ból w okolicach mostka.

W wstępie trochę nastraszyłem, ale nie zawsze jest tak, że ból w tym miejscu na pewno oznacza problemy z sercem (z tym jest na pewno najbardziej kojarzony). Ból pod mostkiem jest czasem kojarzony z problemami ze strony… przełyku. Może to być na przykład refluks. Zdarza się, że przepuklina daje nam w ten sposób sygnał. W obu przypadkach, trzeba obserwować oczywiście inne objawy. Ból w okolicy mostka może też niestety oznaczać problemy z sercem, chociażby z zapaleniem mięśnia sercowego. Inną, możliwą przyczyną jest wrodzona wada zastawki. Aby sprawdzić czy przyczyna bólu nie leży właśnie w sercu, wykonuje się kilka dodatkowych badań. Może to być między innymi EKG lub próba wydolnościowa.

Zdarza się, że ból w okolicy mostka to problem związany z nowotworami, gruźlicą. Pewną ciekawostką może być, że u osób cierpiących na depresję, a przy okazji stany lękowe, ból pod mostkiem również może się pojawić. Najczęściej pojawia się on bez fizycznego powodu. Ostatnią przyczyną bólu mostku, która wypada wymienić jest wada w budowie samej klatki piersiowej. Może być ona wynikiem patologii, która powstała w wyniku urazu.

Istotne jest to, abyśmy obserwowali ból w okolicach mostka. To czy się nasila i w jakich sytuacjach się pojawia. Jeśli dochodzi do tego problemu, to może oznaczać poważne kłopoty zdrowotne. Nie obędzie się bez wizyty u lekarza.

Podziel się ze znajomymi