Nietrzymanie moczu

Dodano: 13:15 30 października 2014
Aktualizowano: 15:10 30 października 2014
Źródło:

To  wstydliwa dolegliwość, która uważana jest za problem przede wszystkim kobiet, głównie w starszym wieku. Nie jest to do końca prawda. Po pierwsze, nietrzymanie moczu dotyka również młodych kobiet. Problem ten występuje również u mężczyzn.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje tej dolegliwości. To wysiłkowe nietrzymanie moczu, z nagłym parciem i z przepełnienia. Ostatni rodzaj dotyka przede wszystkim mężczyzn. Najbardziej powszechne jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Może się ono pojawić po dużej dawce aktywności fizycznej. Nietrzymanie moczu jednak występuje też przy „zwykłych” czynnościach, takich jak chodzenie, czy podnoszenie przedmiotów. Może też wystąpić przy kichaniu i kaszlu. Nietrzymanie moczu z nagłym parciem, to efekt nadmiernej aktywności mięśni pęcherza. Dochodzi do nagłej potrzeby oddania moczu. Takie parcie może pojawić się przy zmianie pozycji ciała. Ostatni typ nietrzymania występuje u mężczyzn, którzy mają powiększony gruczoł krokowy.

Co jest przyczyną takich dolegliwości? Może być ona związana z chorobami układu nerwowego. To sytuacja w której dochodzi do braku kontroli nad odruchem opróżniania. Dużo częściej jednak przyczyny dotyczą nieprawidłowości w której z części układu moczowego.

Opisywana dolegliwość może występować również czasowo. Dotyczy to osób cierpiących na zapalenie pęcherza. Problem ten wywoływać mogą też niektóre leki, zwłaszcza w przypadku przyjmowania ich w dużych ilościach. Nietrzymanie moczu może być spowodowane też przez zbyt dużą ilość alkoholu i kawy.

W przypadku wystąpienia tej dolegliwości konieczna jest wizyta u lekarza. Musi on postawić diagnozę, bo to od niej zależy sposób leczenia. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu stosuje się między innymi metody chirurgiczne. Istotna jest również zmiana stylu życia. Alkohol jest niewskazany. Należy zmniejszyć ilość wypijanych w ciągu dnia płynów ze szczególnym uwzględnieniem kawy. Istotne może być też utrzymanie odpowiedniej wagi. Jeśli więc mamy nadwagę, to konieczne staje się zrzucenie nadmiernej liczby kilogramów.