Nerwice

XAl6kh4u8S8onrLsoRToVjgITeJITb.jpg
Dodano: 10:20 3 listopada 2008
Aktualizowano: 14:36 31 stycznia 2012
Źródło:

Nerwica emocjonalna i ruchowa to różne zaburzenia psychogenne, głownie emocjonalne, spowodowane czynnikami zewnętrznymi (np. lękiem, histerią) i wewnętrznymi, z licznymi objawami (np. bezsennością, przyspieszonym biciem serca, zaczerwienieniem twarzy, drżeniem rąk, biegunką a nawet dusznością). Zalicza się tu również stan zwiększonego napięcia nerwowego, określany popularnie „zdenerwowaniem”.

Leki roślinne, tzw. uspokajające, mają duże znaczenie w łagodzeniu tych stanów i są powszechnie stosowane. Nerwica wegetatywna to zespół różnorodnych objawów ze strony niektórych narządów wewnętrznych (np.żołądka, jelit, pęcherzyka żółciowego, serca, naczyń krwionośnych, macicy). Choroba występuje u ludzi żyjących w stałym napięciu nerwowym uwrażliwionych na ujemne bodźce docierające z otoczenia w miejscu pracy i domu. Leki ziołowe mają znaczenie pomocnicze, pozwalają na tłumienie przez dłuższy czas nadmiernych reakcji nerwowych pobudzonych narządów, zwłaszcza przewodu pokarmowego i serca. Medycyna naturalna od dawna zna wiele recept ziołowych i roślinnych łagodzących objawy nerwic. Oto kilka przepisów.

Napar z liści melisy:

Kto cierpi na bezsenność i towarzyszy mu uczucie niepokoju, niech pije melisę. Jedną łyżkę stołową ziół zalać 1 szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem do naciągnięcia na 15 minut. Pić 3-4 razy dziennie po 1/2 szklanki.

Napar z korzenia arcydzięgla:

Szczególnie przydatny dla cierpiących na bezsenność. Jedną łyżkę stołową korzenia zalać 1 szklanką wrzątku. Przykryć i odstawić na 1/2 godz. Pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.
napar z szyszek chmielu: Bardzo skuteczny przy nadmiernej pobudliwości i zmienności nastrojów. Leczy również bezsenność. Jedną łyżkę stołową szyszek zalać 1 szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 15 minut.Przecedzić i pić 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Mieszanki ziołowe:

Zmieszać równe ilości: kłącza perzu, kłącza tataraku, liścia melisy, liścia bobrka trójlistkowego i korzenia kozłka lekarskiego. Jedną łyżkę stołową ziół zalać 1 szklanką wrzątku. Przykryć i odstawić na 15 minut. Pić 2 razy dziennie po 1 szklance. Doskonale łagodzi stany nerwicowe.

Zmieszać po 20gr kwiatu lipy, 20gr liści melisy lekarskiej, 10gr owocu głogu. Jedną łyżkę stołową mieszanki zalać 1 szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 15 minut., odcedzić. Pić 3 razy dziennie po 1/3 szklanki. Zioła usuwają napięcia nerwowe i napadowe bicie serca.

Zmieszać po 50gr szyszek chmielu, korzenia kozłka lekarskiego, liści melisy lekarskiej. Jedną łyżkę stołową ziół zalać szklanką wrzątku. Naparzać pod przykryciem przez 15 minut. Przecedzić, pić 3razy dziennie po 1 szklance. Stosować na wyczerpania nerwowe.

Zmieszać równe ilości ziela majeranku ogrodowego, liścia melisy lekarskiej, korzenia arcydzięgla, owocu anyżu. Jedną łyżkę stołową ziół zalać 1 szklanką wrzącej wody. Naparzać pod przykryciem przez 15 minut. Przecedzić, pić od 2 do 4 szklanek dziennie, przez 2 tygodnie. Najlepsza w nerwicy żołądka.

KĄPIELE:

Zmieszać po 1 garści szałwii, ziela macierzanki, i szyszek chmielu. Zioła zalać 1l wrzątku i zaparzać pod przykryciem 30 minut. Przecedzić i przelać do wanny z ciepłą wodą. Czas kąpieli 20 minut. Stosować 2-3 razy w tygodniu.

Jeśli nerwica objawia się nieregularnym tętnem serca, zimnymi stopami, uczuciem strachu i lęku, leczy się ją skutecznie w następujący sposób:

Obmyć rano całe ciało zimną wodą, a po wyjściu z kąpieli położyć się i przykryć kocem. Dodatkowo w ciągu tygodnia wziąć 3 zimne pół kąpiele: po kąpieli główną rzeczą jest natychmiastowe rozgrzanie ciała.

Chodzić boso, nawet w zimnie po mokrych kamieniach, latem po trawie. Wewnętrznie- dla polepszenia pracy żołądka-pić napar z owoców jałowca, a także herbatę z ziela piołunu w małych ilościach. Postępować tak przez 4 tygodnie, a potem zmniejszyć liczbę zabiegów o połowę. Stosować je znów przez kolejne 4 tygodnie. Później 2-3 pół-kąpiele. I tak do ustąpienia nerwicy.

Podziel się ze znajomymi