Naturalne sposoby na zaparcia

xL8sFK2fX8uWhY9nkw9dde0x91vcO4.jpg


Administrator

Dodano: 10:17 6 maja 2013
Aktualizowano: 10:22 6 maja 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Przewlekłe problemy z jelitami – bo tak trzeba określić zaparcia – ma nawet co piąta, dorosła osoba. Nie będziemy skupiali się na ich przyczynach, chociaż gdybyśmy je „zlikwidowali”, zaparć by nie było. Spróbujmy rozprawić się z nimi w sytuacji, kiedy się już pojawią.

Na zaparcia najlepiej działają wszelkiego rodzaje kiszonki. Dlatego warto mieć w domu zapas kiszonej kapusty. Dlaczego akurat ona? Zawiera w sobie sporo błonnika, a ten jest wręcz niezbędny w przypadku problemów z zaparciami. Ma ona też sporo witaminy B. Kiszona kapusta doskonale sprawdza się kiedy zależy nam na oczyszczeniu organizmu. Ma też witaminę C, a ta poprawia naszą odporność. Rozwiązaniem na problemy z zaparciami z innej półki są śliwki. Zawierają one ogromne ilości błonnika. Dzięki temu przyspieszają one pozbywanie się z organizmu niestrawionym resztek jedzenia. Owoce zresztą są bardzo dobrym pomysłem na zaparcia. Jabłka na przykład to kolejne rozwiązanie. Działają one w taki sam sposób jak śliwki – zawierają błonnik.

Składnik ten oczywiście znajdziemy też w warzywach. Na zaparcia dobrym rozwiązaniem jest picie soku z buraków. Można to robić regularnie i wtedy będzie to działanie profilaktyczne. Można również pomieszać buraki razem z kminkiem – to też dobry pomysły na zaparcia. Nie tylko jednak warzywa i owoce zawierają błonnik. Jeśli już jesteśmy przy kwestiach profilaktyki, to dobrze jest odpowiednio skonstruować swoją dietę. Jadłospis powinien być bogaty w kasze. Zawierają one oczywiście błonnik, który „wymiata” niechciane resztki z naszego organizmu. Kasza stoi również na straży naszej wagi. Menu, które jest na nich oparte nie pozwala nam przytyć.

Na sam koniec jeszcze jedno rozwiązanie, czyli ziołowe preparaty. Mamy dwie możliwości. Z jednej strony możemy sami przygotować takie mieszanki. To wymaga jednak od nas sporej wiedzy na temat działania poszczególnych roślin. Z drugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy sobie kupili konkretny, ziołowy preparat. Powinien on zawierać przede wszystkim ostropest plamisty, a także miętę i melisę. Każda z tych roślin ma konkretne działanie, które sprawdza się w przypadku kiedy cierpimy na przewlekłe problemy z jelitami.