Nadmiar śliny – co może być jego przyczyną?

Dodano: 11:33 28 sierpnia 2013
Aktualizowano: 11:34 28 sierpnia 2013
Źródło:

Pełni ona istotną rolę w procesie trawienia. To jednak nie jedyna rola śliny w naszej jamie ustnej. Jej nadmiar jest traktowany jako objaw, nierzadko poważnych problemów. W tych przypadkach jest on zazwyczaj połączony z innymi sygnałami, które dostajemy od organizmu.

 

Zaczniemy jednak od roli śliny. Jak wspomniałem jest ona związana z procesem trawienia. Zwilża tkanki jamy ustnej. To z kolei wiąże się nie tylko z trawieniem, ale również artykulacją, a także połykaniem pokarmu. Ślina również niejako warunkuje ochronę zębów. Przed czym? Przede wszystkim przed czynnikami mechanicznymi, biologicznymi i chemicznymi. Dzięki ślinie odczuwamy takie bodźce jak smaki.

Kiedy pojawia się jej nadmiar, to nie powinniśmy od razu wpadać  w panikę. Zazwyczaj problem ten mają osoby, które nałogowo palą. I tutaj ciekawostka. Nie u każdego palacza pojawia się problem z nadmiarem wydzielanej śliny. Czego efektem jest taka sytuacja? Tak właśnie na niektórych palaczy działa nikotyna. Kolejną przyczyną nadmiernego wydzielania śliny są nudności i wymioty. To dość częsta sytuacja. Zazwyczaj ten symptom pojawia się zaraz przed wymiotami. Nadprodukcja śliny jest wtedywyraźnie wyczuwalna. Powodów nudności może być mnóstwo. Od problemów związanych z nieświeżym jedzeniem, po zatrucie toksycznymi substancjami. Wymioty mogą się również pojawić w pierwszym trymestrze ciąży.

Nadmiar śliny może być objawem poważnych problemów zdrowotnych. Przykładem mogą być urazy mózgu przy których taki symptom występuje. Mowa tutaj między innymi o stwardnieniu rozsianym i Chorobie Parkinsona. Z problemów zdrowotnych, przy których występuje nadmiar wydzielanej śliny, wymienić trzeba jeszcze raka przełyku. Jest to choroba o częstotliwości występowania, którą można określić jako sporadyczna.

Problem z nadmiarem śliny może również wystąpić w sytuacji utrudnionej możliwości jej przełykania. Chociażby przy bólu gardła.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi