Nadciśnienie tętnicze – Hypertonia arteralis

Dodano: 09:22 1 sierpnia 2008
Aktualizowano: 11:18 3 lipca 2012
Źródło:

Nadciśnienie tętnicze jest przewlekłą chorobą układu krążenia, która polega na trwałym zwiększeniu ciśnienia tętniczego krwi (skurczowego i rozkurczowego) powyżej 139/89 mm Hg.

Definicja ciśnienia:

Ciśnienie jest parciem wywieranym przez krew na ściany naczyń krwionośnych (tętnic i żył). Siła parcia zależy bezpośrednio od siły i częstości skurczów serca oraz oporu obwodowego, zależnego od naczyń krwionośnych.

Ciśnienie tętnicze nie jest wartością stałą. W nocy ciśnienie tętnicze jest nieznacznie niższe niż w ciąg dnia. U części osób chorych na nadciśnienie ciśnienie w nocy nie obniża się. Stres, ból, wysiłek fizyczny, temperatura mogą chwilo zwiększyć ciśnienie u zdrowego człowieka.

Prawidłowe ciśnienie krwi powinno mieścić się w granicach: 120-139/80-89 mm Hg.

Nadciśnienie tętnicze ma miejsce wtedy, gdy po kilku pomiarach wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego są podwyższone. Wartość górna (skurczowa) ciśnienia jest miarą pracy serca, a wartość dolna (rozkurczowa) miarą oporu obwodowego.
Na nadciśnienie cierpi około 600 milionów ludzi, w Polsce około 20% ludności jest obciążona nadciśnieniem, statystycznie co 3 dorosły Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze.

Klasyfikacja nadciśnienia tętniczego ze względu na wartości ciśnienia krwi:

1. Nadciśnienie łagodne: 140-159/90-99 mm Hg
2. Nadciśnienie umiarkowane: 160-179/100-109 mm Hg
3. Nadciśnienie ciężkie: >lub=180/>lub=110mm Hg
4. Izolowane nadciśnienie skurczowe: >lub=140/Przyczyny:

Nadciśnienie tętnicze może być: pierwotne ( samoistne) czyli takie, którego główna przyczyna nie jest ustalona oraz wtórne czyli takie, którego główna przyczyna jest znana, będące skutkiem chorób.

Nadciśnienie pierwotne (około 90% przypadków):
Potencjalnymi przyczynami nadciśnienia pierwotnego są:
· niewłaściwa dieta
· mała aktywność fizyczna – u osób prowadzących siedzący tryb życia ryzyko jest większe o nawet 60%.
· nadmierne spożycie soli ( sól zawiera sód którego nadmiar w organiźmie przyczynia się do nadciśnienia)
· nadmierne spożycie alkoholu (powyżej: 70 ml wódki, 250 ml wina lub 700 ml piwa dziennie, dla kobiet wartości te są mniejsze).
· otyłość – u osób z nadwagą nadciśnienie może występować do około 8 razy częściej.
· stres, depresje
· czynniki genetyczne (obecność nadciśnienia w rodzinie)
· menopauza – zaburzenia metaboliczne oraz hormonalne w okresie menopauzy sprzyjają wystąpieniu nadciśnienia.
· palenie papierosów
· sterydy, amfetamina, kokaina
· doustne środki antykoncepcyjne

Nadciśnienie wtórne (około 10% przypadków):
· zwężenie tętnicy lub tętnic nerkowych
· koarktacja aorty – zwężenie aorty, które przyczynia się m. in. do powstania nadciśnienia tętniczego, przerostu lewej komory, zawału serca i udaru mózgu.
· choroba Cushinga – zespół objawów chorobowych, które wynikają z nadmiaru kortyzolu. Jego objawami m. in. są zaokrąglenie oraz zaczerwienienie twarzy, zanik mięśni kończyn, zwiększenie masy ciała, ciemnienie skóry i nadciśnienie tętnicze.
· pierwotny hiperaldosteronizm (zespół Conna) – zespół polegający na zwiększeniu wydzielania aldosteronu przez nadnercza, który jest hormonem zwiększającym zatrzymywanie sodu w organizmie. Nadmiar aldosteronu przyczynia się do powstania nadciśnienia tętniczego.
· pierwotny reninizm – zjawisko polegające na nadmiernym wydzielaniu reniny przez guzy umiejscowione w nerkach.
· guz chromochłonny – jest najczęściej łagodnym guzem nadnerczy, który ma zdolność do syntezy i wydzielania hormonów: adrenaliny oraz noradrenaliny, których obecność podwyższa ciśnienie.
· akromegalia – choroba objawiająca się powiększeniem rąk, stóp, twarzoczaszki, kości oraz narządów wewnętrznych. Przyczyną choroby jest nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu (somatotropiny). Częstość występowania nadciśnienia w akromegalii jest większa o 60% niż u zdrowych osób.
· choroba Takayasu – zapalenie aorty i dużych naczyń krwionośnych. Choroba występuje najczęściej na Dalekim Wschodzie, a jej przyczyna nie jest wyjaśniona. Dotyka najczęściej młode kobiety. U większości osób z zespołem Takayasu występuje nadciśnienie tętnicze.
· nefropatia cukrzycowa – jest to niewydolność nerek objawiająca się między innymi obecnością białka w moczu lub albuminurią. W nefropatii dochodzi do patologicznych zmian w świetle drobnych naczyń krwionośnych spowodowanych przez cukrzycę (zazwyczaj u osób źle leczonych). Prowadzi to do przerostu nerek i zaburzenia ich czynności (głównie filtracji) wraz ze stopniowym wzrostem ciśnienia. Późno rozpoznana nefropatia charakteryzuje się złym rokowaniem i wymaga stosowania hemodializy. We wczesnym okresie schorzenie można leczyć farmakologicznie.
· Ciąża – w czasie ciąży zwiększa się ogólna ilość krwi i ilość krwi wtłaczanej przez komory serca, dlatego wzrasta ciśnienie. Nadciśnienie tętnicze występuje u około 5-10% kobiet w ciąży i stanowi zagrożenie dla życia matki i płodu.

Objawy:

Nadciśnienie tętnicze przebiega często bezobjawowo i wykrywane jest zazwyczaj przypadkowo. Objawy zazwyczaj pojawiają się w zaawansowanym stadium nadciśnienia, gdy dochodzi do zmian narządowych.

Objawy jakie mogą wystąpić to:
· kołotanie serca, zwiększenie częstotliwości bicia serca
· ból w okolicy serca
· bóle i zawroty głowy, odczuwanie ucisku w głowie, zaburzenia widzenia
· zmęczenie
· senność
· złe samopoczucie, niepokój
· krwawienie z nosa
· zaburzenia koncentracji
· zespół obturacyjnego bezdechu – zaburzenia oddychania, które polegają na pojawianiu się zazwyczaj 20-30 sekundowych bezdechów podczas snu. U osób z tym zespołem ciśnienie tętnicze w nocy nie obniża się. Około 50% chorych na nadciśnienie cierpi na wymieniony zespół. Do wystąpienia zespołu przyczynia się alkoholizm i otyłość. Osoby z zespołem są senne w ciągu dnia.

Następstwa nadciśnienia tętniczego:

Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do zmian narządowych co prowadzi do niewydolności serca, nerek, powikłań neurologicznych i dotyczących oczu. Nadciśnienie przyśpiesza aterogenezę czyli proces tworzenia się blaszki miażdżycowej w tętnicach.

Do częstych powikłań nadciśnienia należą:
· nagły zgon sercowy
· zawał serca
· przerost lewej komory serca
· dusznica bolesna
· niewydolność układu krążenia
· udar mózgu
· encefalopatia nadciśnieniowa
· tętniak, rozwarstwienie aorty
· niewydolność nerek
· mikroalbuminuria
· retinopatia nadciśnieniowa

Podziel się ze znajomymi