Mrowienie palców – o czym to świadczy?

OX0mt7fz5L3nk2zNpYR5E96xdJ78Ak.jpg


Administrator

Dodano: 10:50 30 kwietnia 2013
Aktualizowano: 10:53 30 kwietnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To objaw, który może być przypisany do różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Rzadko jest on na tyle charakterystyczny, że tylko i wyłącznie na jego podstawie, można podać diagnozę. Dużo częściej, potrzebna jest obserwacja dodatkowych objawów.

Drętwiejące ręce i mrowienie palców może być na przykład związane z tak zwanym zespołem cieśni nadgarstka. W ten sposób, określa się zespół objawów, które są efektem ucisku na nerw w ręce (określany jest jako przyśrodkowy), który przebiega przez kanał w nadgarstku. Taka sytuacja może być efektem zbytniego przeciążania rąk, czy samych dłoni na przykład poprzez pracę fizyczną. Jeśli taka sytuacja występowała przez krótki czas, a samo drętwienie nie jest specjalnie męczące, to w leczeniu stosuje się głównie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli jednak mamy do czynienia z poważniejszymi objawami, to rozwiązaniem będzie operacja.

Ból i mrowienie palców może być również efektem zmian zwyrodnieniowych w… kręgosłupie. Przyczyna może leżeć także w problemach związanych ze stawem barkowym, ramieniu czy też przedramieniu. Istotne jest też to, w którym palcu (palcach) odczuwamy ból, lub mrowienie. Jeśli na przykład takie objawy dotyczą czwartego i piątego palca, to problem może leżeć w nerwie łokciowym. W przeciwnym przypadku, źródła trzeba szukać we wspomniany nerwie przyśrodkowym. Są również inne objawy, które mogą świadczyć o tego typu problemie. Osłabienie czucia jest jednym z takich dodatkowych objawów, które mogą świadczyć o chorobie nerwu. Ważne jest też to, że wszystkie objawy (również mrowienie, czy ból) pojawiają się przede wszystkim w nocy.

Na koniec jeszcze jedna możliwość, tym razem nieco mniej bolesna. Drętwienie rąk może być efektem niewygodnej pozycji. Często taki objaw pojawia się rano, kiedy budzimy się. Okazuje się, że przez kilka godzin spaliśmy w dość niewygodnej pozycji. Krew nie miała odpowiedniego dostępu do ręki. Przez to właśnie pojawia się mrowienie. Na szczęście bardzo szybko taki objaw mija.