Migrenowe bóle głowy

Dodano: 08:21 14 sierpnia 2008
Aktualizowano: 13:46 2 lipca 2012
Źródło:

Migrena jest schorzeniem dziedzicznym, cierpi na nią około 15% ludności. Dotyka ona najczęściej ludzi w wieku średnim, ale u wielu rozpoczyna się już w dzieciństwie. Kobiety cierpią na migrenę trzy razy częściej niż mężczyźni.

Główne objawy migreny to:

• pulsujący i narastający ból głowy
• nadwrażliwość na światło i dźwięki
• zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami
• nudności
• kołatanie serca
• zawroty głowy
• zmienność nastroju
• dreszcze, uczucie chłodu

Oprócz czynników genetycznych do występowania migreny przyczyniają się stres i przewlekłe napięcie, niedobór snu, nagłe skoki ciśnienia, zmiana klimatu, niektóre pokarmy oraz zaburzenia hormonalne. Częstotliwość występowania napadów migrenowych jest sprawą indywidualną. Napady trwają zwykle od dwóch godzin do dwóch dni. Migrena może występować w dwóch postaciach: z aurą lub bez. Migrena z aurą to schorzenie któremu towarzyszą objawy neurologiczne typu: zaburzenia wzroku, mowy i czucia. Napad migreny charakteryzuje się silnym, pulsującym bólem głowy, nie rzadko jednocześnie występują także wymioty, nudności oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki. Ból najczęściej obejmuje jedną stronę głowy oraz okolice skroni. Osoby chore na migrenę potrzebują ciszy i spokoju, w pomieszczeniu w którym przebywają należy zasłonić okna.

Leczenie migreny

W leczeniu migreny stosuje się leki przerywające jej napady z grupy triptanów. Niestety migreny nie można wyleczyć całkowicie, jednak farmakologia pozwala łagodzić przebieg napadów migrenowych. Doraźnie można stosować aspirynę lub paracetamol. Wspomagająco można stosować łagodne leki uspokajające, zioła oraz korzystać z pomocy psychoterapeuty. Ważne jest by leki przyjmować jak najszybciej od momentu rozpoznania nadchodzącego napadu migreny.

Migrena nie zagraża bezpośrednio zdrowiu danego człowieka, jednak może znacząco zdezorganizować jego codzienne funkcjonowanie i przyczyniać się do występowania stanów depresyjnych, gdyż bóle migrenowe są ciężkie do zniesienia.
Osoby dotknięte migreną mogą sobie pomóc również poprzez zmianę trybu życia na bardziej higieniczny. Należy się wysypiać, być aktywnym fizycznie, unikać napięć i stresów, warto spróbować technik relaksacyjnych. Należy także zadbać o odpowiednie żywienie, unikać pokarmów, które mogą wywoływać napady migrenowe.

Bóle migrenowe stanowią poważne utrudnienie codziennego funkcjonowania, dlatego warto aby nie tylko sam chory ale i jego rodzina poznali specyfikę też dolegliwości. Wyrozumiałość i pomoc otoczenia może przynieść znaczną ulgę osobie przechodzącej napady migrenowe.

Podziel się ze znajomymi