Migrena – jak ją leczyć


Administrator

Dodano: 11:26 25 marca 2011
Aktualizowano: 11:58 18 kwietnia 2011
Źródło: Autor: Sylwia Oczoś-Zajdel

Migrena jako częsta dolegliwość ze strony układu nerwowego. Większość ludzi cierpi czasem na ból głowy. Ból ten jak w przypadku bólów innego rodzaju, jest przenoszony do kory mózgowej przy pomocy nerwów czuciowych.

W tym przypadku ból ten jest odczuwany w jednym miejscu lub występuje jako ból rozlany na wszystkie części głowy. Jest to ból pochodzenia naczyniowo-ruchowego. Biorą tu głównie udział następujące nerwy:

– nerw trójdzielny, zwany piątym, który koordynuje odbiór bodźców w części twarzowej i głębszych strukturach anatomicznych (oponę twardą i naczynia dołu czaszkowego), a także z przodu owłosionej części głowy,
– nerwy szyjne rdzeniowe (pierwsze trzy), mające kontrolę na tylną tylną owłosioną częścią głowy, okostną i mięśniem czworobocznym (oraz oponą twardą i tylną częścią dołu czaszkowego).

Migrena (hemicrania) – opisywana była już przed pięcioma tysiącami lat przez Sumerów a w Europie przez Hipokratesa.

Przyczyna migreny nie jest jeszcze dokładnie poznana, ale wiemy, że ma często podłoże genetyczne, czyli jest dziedziczona. Dotyka ona niejednokrotnie całe rodziny, w których jak wiemy z wywiadów, występowała przewlekle od wielu pokoleń. Występuje więc u osób ze szczególną, indywidualną i genetyczną predyspozycją. Występuje ona aż w 5% populacji ludzkiej, i w ⅔ wszystkich przypadków, zdarza się ona w wspomnianych rodzinach. Schorzenie to, ma charakter nawrotowy i jest bardzo dokuczliwe, powodując nawet u dorosłych, przejściową niezdolność do pracy, wpływając na gorsze samopoczucie.

Niektóre czynniki sprzyjają szczególnie w pojawieniu się migreny i są to:

– zespół napięcia przedmiesiączkowego,
– samozatrucie organizmu,
– zakłócenia w przemianie materii,
– choroby wątroby
– napady kolki żółciowej,
– zaburzenia pracy układu pokarmowego,
– alergiczne np. na niektóre pokarmy, szczególnie te zawierające tyraminę, typu: kakao, czekolada, jajka, parówki, drożdżówki, marynowane śledzie, tłuste potrawy, alkohol, kawa, cukier, czerwone lub ziołowe wino itd.,
– a także stany emocjonalne, stres (w pierwszym etapie rozwoju dolegliwości, następuje prawdopodobnie spadek stężenia we krwi, hormonu szczęścia – serotoniny),
– naczyniowe,
Mechanizm migreny polega na wystąpieniu zmian, w ilości przepływającej przez mózg krwi, na skutek wahań ciśnienia.

Na początku następuje silne obkurczenie się naczyń tętnic szyjnych wspólnych (tzw. naczyń oponowych), docierających do mózgu, wywołując objawy prodromalne czyli poprzedzające dolegliwość.

Istniejące wówczas obniżone ciśnienie krwi, zajmuje około 30% powierzchni, rozprzestrzeniając się od potylicznych do czołowych obszarów mózgu i utrzymuje się około 4 – 5 godzin.

Jeżeli chory w tym czasie nie otrzyma odpowiednich leków, to następuje druga faza. Dochodzi wtedy do ich rozszerzania i rozciągania, powodując nadciśnienie krwi w mózgu i wywołuje przykry pulsujący ból.

U wielu chorych zauważono agregację płytek krwi co wyjaśniono uwalnianiem krwi z komórek mózgu, w następstwie czego wywołane zostaje wstępne obkurczanie naczyń. W miarę spadku stężenia, naczynia rozszerzają się, a neurokininy i prostaglandyny (hormony tkankowe), pochodzące z kompleksów płytkowych uczulają receptory bólowe naczyń mózgowych.

Potwierdza to teorię serotonionowego pochodzenia bólu głowy.
W przypadku teorii samozatrucia organizmu, przyczynami są przewlekłe niedokrwienie naczyń włosowatych w mózgu i zniekształcanie się ich pętli.

Typowymi obserwowanymi przez chorego objawami migreny są przeważnie (z niewielkimi odchyleniami w rzadkich przypadkach):

1) w prodromie: zmiany nastroju, barwne kręgi, wokół pół widzenia, ubytki pól widzenia, półokrągłym ciemnym punktem, który znika po około 20 minutach, zawroty, czasem przejściowy niedowład połowiczy i parestezje.

2) właściwa migrena objawia się: silny jednostronny ból głowy, promieniujący czasem na część czołową, zaburzenia ze strony układu trawiennego, wymioty, nudności, nadwrażliwość na dźwięk, światłowstręt, zaburzenia wzroku (w przypadku migreny okoporaźnej), czasami zaczerwienie oka i obrzmienie błony śluzowej po stronie bólu.

Migrena występuje też u dzieci z objawami napadowych bólów brzucha i nudnościami, blednięciem, ochłodzeniem kończyn i ogólnym niepokojem. W starszym wieku objawy u dzieci stają się bardziej typowe.

Migrena towarzysząca, występuje najczęściej u osób z nadciśnieniem tętniczym lub zaburzeniami neurologicznymi.

Migrena szyjna charakteryzuje się stałymi lub napadowymi bólami tyłogłowia z promieniującymi bólami do szyi i w inne obszary, występują też zawroty głowy, sztywność i bóle karku, nudności, trudność w poruszaniu głową oraz objawy nerwicy hipochondryczno-depresyjnej.

Leczenie migreny jest trudne choć jest wiele powszechnie znanych metod. Oprócz medycyny konwencjonalnej, wg której zaleca się zarówno specjalistyczne środki przeciwbólowe jak i te stosowane w zwykłych bólach, znane są różne metody ziołolecznicze. Jedne wykorzystują do usuwania bólu napary z odpowiednio dobranych kompozycji ziół, czasem w połączeniu z półsyntetykami lub syntetykami stosowanymi w medycynie klasycznej. Inne, skłaniają nas do przeprowadzania kuracji oczyszczania organizmu, za pomocą głodówek lub odpowiedniej diety, kąpieli leczniczych i ćwiczeń przy równoczesnym przyjmowaniu leków pochodzenia roślinnego. Metody medycyny naturalnej mają na celu wzmocnić, uspokoić i uodpornić ośrodkowy układ nerwowy. oraz wpłynąć korzystnie na ukrwienie mózgu.

Podziel się ze znajomymi