Metody leczenia żylaków

RwhYLfd272RIC1486WZVSDxk86SmeR.jpg


Administrator

Dodano: 09:35 9 czerwca 2011
Aktualizowano: 09:53 9 czerwca 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Główną zasadą leczenie jest zapewnienie przepływu krwi we właściwym kierunku – do żył głębokich. Należy dążyć do tego, by skóra nóg była prawidłowo ukrwiona i aby krew nie zalegała w położonych powierzchownie żylakach, pozwoli to uniknąć wyprysku w przebiegu żylaków, przebarwień i owrzodzeń.

W terapii uciskowej, żylaki po prostu uciska się opaską elastyczną, odpowiednimi pończochami lub rajstopami. Uniemożliwia to krwi płynięcie przez uciśnięty żylak, dzięki czemu „szuka” sobie fizjologicznej drogi do żył głębokich kończyn dolnych. Leczenie trzeba stosować codziennie, zwłaszcza w czasie upałów, co jednak może być bardzo uciążliwe i trudne w realizacji. Na szczęście istnieją inne metody walki z żylakami.

W skleroterapii do żylaka wstrzykuje się środek drażniący wewnętrzną ścianę żyły. Po jego wstrzyknięciu nogę owija się bandażem elastycznym na około 2 dni. Środek drażniący wewnętrzną ścianę żył skleja się i z drenu, w którym płynie krew tworzy się pasmo, prze które krew nie może już płynąć. Podobnie jak w terapii uciskowej krew musi szukać innej, właściwej drogi do żył głębokich. Dopóki zastawki żylne na poziomie pachwiny są jeszcze sprawne, skleroterapia pozwala skutecznie leczyć zmienione żyły. Metoda ta zazwyczaj poprzedzona jest badaniem ultrasonograficznym, które pozwala określić sprawność zastawek. Skleroterapia to zamierzone, sztuczne i kontrolowane zapalenie żył prowadzące do zarośnięcia żylaków. Rzadko powoduje bóle podczas zabiegu, jeśli takowe się pojawią, przy kolejnych zabiegach można je łagodzić lub im zapobiegać za pomocą skutecznych leków.

Należy pamiętać, że skleroterapia pozwala zlikwidować tylko, to do czego przyczyniła się genetyka lub wcześniejsza choroba, natomiast nie można leczyć za jej pomocą tego, co dopiero ma nastąpić w przyszłości.

Wyboru metody operacyjnego leczenia żylaków dokonuje się w zależności od tego, czy zastawki żylne w pachwinie są jeszcze zdrowe, czy już niewydolne. W przypadku gdy zastawki są zmienione chorobowo, w pachwinie wykonuje się niewielki nacięcie i wyciąga się przez nie dużą żyłę ze zniszczonymi zastawkami. Następnie niszczy się mniejsze odgałęzienia żylaka. Operację przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym.

Wskazaniem do operacji są głównie niewydolne zastawki w okolicy pachwiny, jeśli są jeszcze sprawne można zastosować skleroterapię, która jest metodą prostszą i mniej inwazyjną.

Należy pamiętać, że bez względu na rodzaj leczenia żylaków, po każdej terapii trzeba regularnie wykonywać badania kontrolne i w razie konieczności poddawać się kolejnemu leczeniu, tak aby jak najdłużej zachować sprawność układu żylnego.

Jeśli masz pracę stojącą lub jesteś osobą obciążoną genetycznie, staraj się nie dopuścić do rozwoju choroby. Zakładaj odpowiednie pończochy, relaksuj nogi, dbaj o aktywność fizyczną i siedź w sposób „świadomy” – nie zakładaj nogi na nogę. Profilaktyka zawsze jest lepsza niż leczenie!

Podziel się ze znajomymi